شبکه بزرگ آبیاری تحت فشار ۵۸۵ هکتاری مهاباد افتتاح شد

به گزارش ایرنا، رییس اداره جهاد کشاورزی مهاباد عصر سه‌شنبه در آیین افتتاح طرح آبیاری گفت: طرح شبکه آبیاری تحت فشار اراضی پایاب سد مهاباد در سطح ۵۸۵ هکتار شامل ۸۵ هکتار از اراضی زراعی و ۵۰۰ هکتار از اراضی باغی در روستای «قم قلعه» ایجاد شده است.

رحمان پیره بابی ادامه داد: با افتتاح این طرح سالانه ۴۰ درصد از مصرف آب بخش کشاورزی در این اراضی صرفه جویی خواهد شد.

وی افزود: بهره وری و افزایش محصول، تقسیم عادلانه آب، مکانیزه کردن سیستم آبیاری، اشتغال زایی و حذف برداشت آب از ۲۳۴ چاه غیرمجاز و کاهش دوره آبیاری از ۳۰ به چهار روز از مزیت‌های این طرح است.

پیره بابی اضافه کرد: قبل از این طرح سالانه ۷.۵ میلیون مترمکعب آب مصرف می‌شد که با اجرای این طرح این میزان به ۴.۱ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

فرماندار ویژه مهاباد هم در این مراسم گفت: بهبود وضعیت اقتصادی جامعه و فراهم کردن زمینه اشتغال تنها در سایه سند اقتصاد مقاومتی و توجه به منویات مقام معظم رهبری امکان پذیر است.

امیر قادری بیان کرد: پتانسیل های بسیاری زیادی در راستای ارتقای وضعیت اقصادی و اشتغالزایی در منطقه بویژه در شهرستان مهاباد وجود دارد که تاکنون مغفول مانده است.

وی اضافه کرد: بارندگی بیش از ۴۰۰ میلی متر و خاک مناسب، وجود ۱۴ ماده معدنی و جلوگیری از خام فروشی و توجه به فرآوری صنایع پایین دستی پتروشیمی همگی از ظرفیت بالای شهرستان است که با سرمایه گذاری در این بخش ها می توان وضعیت اقتصادی و اشتغال موجود را بهبود بخشید.

فرماندار مهاباد با بیان اینکه طرح آبرسانی و مصرف بهینه از منابع آبی از پروژه های شاخص شهرستان است که به بهره برداری رسید، گفت: با افتتاح این پروژه بیش از سه میلیون مترمعکب آب در بخش کشاورزی صرفه جویی خواهد شد که در راستای حمایت دولت از تولید به بهره برداری رسیده است.

۲ پروژه راهداری در مهاباد کلنگ زنی و افتتاح شد

احداث ۴.۵ کیلومتر از پروژه بزرگراهی مسیر بین سه راهی دارلک تا سه راهی ترشکان از دیگر طرح‌هایی بود که در آیین ویژه‌ای کلنگ زنی شد.

شبکه بزرگ آبیاری تحت فشار ۵۸۵ هکتاری مهاباد افتتاح شد

فرماندار مهاباد در این مراسم تاکید کرد: احداث بزرگراهی محور مهاباد، ارومیه و میاندوآب در حد فاصله بین سه راهی دارلک تا سه راهی ترشکان با ۲ هزار و ۷۷۴ میلیارد ریال به کلنگ زنی و به پیمان کار واگذار شده است.

وی یادآور شد: همچنین ۲.۵ کیلومتر از مسیر بزرگراهی محور سه راهی ترشکان به گوگ تپه با ۲۵۰ میلیارد ریال هزینه به بهره برداری رسیده و زیر بار ترافیک رفته است.

به مناسبت گرامیداشت هفته دولت امسال ۴۱ طرح عمرانی و اقتصادی با هزینه بیش از ۹ هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال در این شهرستان افتتاح و یا کلنگ زنی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.