از گام های بلند دولت برای توسعه روستاهای کرمان تا بازگشت شرایط عادی به گذرگاه های مرزی با عراق

به گزارش گروه استان‌ها، مراکز و دفاتر ایرنا، نهم شهریور ماه همچنین علاوه بر پوشش رویدادهای خبری در نقاط مختلف کشور ، موضوعات مختلفی را دستمایه تولید اخبار، مصاحبه ها و گزارش‌های خود قرار دادند که با مطالعه آنها می‌توان از رخدادهای مهم کشور اطلاع پیدا کرد.

خبرنگاران ایرنا در استان ها در راستای آشنا کردن مردم با عملکرد یکساله دولت در حوزه های مختلف همانند هفته دولت اقدام به انتشار گزارش و برگزاری میزگردهایی کردند که مطالب آن را می توان علاوه بر خوانش در سایت استانی ایرنا در پیوند دولت سیزدهم > دولت مردمی دنبال کرد.

تلاش‌های داخلی و خارجی دولت برای گردگیری از آسمان خراسان رضوی عنوان میزگردی از خراسان رضوی است که مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همراه با شماری از مدیران این اداره به مناست هفته دولت در خبرگزاری جمهوری اسلامی استان به تشریح وضعیت زیست محیطی و عملکرد این اداره در یکسال گذشته پرداختند.

در میزگردی دیگر از این مرکز با عنوان تلاش دولت برای رفع دغدغه‌های آموزشی/ افتتاح ۱۸۰ مدرسه جدید در خراسان رضوی تا مهرماه هم مدیران آموزش و پرورش استان به چالش ها ، برنامه ریزی ها و هدفمندی آنها و همچنین اقدامات انجام شده دولت طی یکسال اخیر در حوزه تعلیم و تربیت خراسان رضوی پرداختند.

با آغاز فعالیت دولت سیزدهم، احیا و رونق تولید بسیاری از واحدهای صنعتی در استان مازندران در دستور کار قرار گرفت و اکنون که حدود یکسال از فعالیت دولت جدید می‌گذرد، ۱۱۶ واحد تولیدی استان به چرخه تولید بازگشت که بر اساس آمار دفتر معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران از این تعداد فرایند شکوفایی دوباره ۱۵ واحد در یک ماه و در بازه زمانی هفتم مرداد تا هفتم شهریور ماه امسال بوده است.

رونق صنعت مازندران؛ ارمغان توجه دولت به تولید گزارشی از مازندران است که به این مهم پرداخته است .

اساسی ترین چالش دانشگاه های خراسان شمالی کمبود فضای خوابگاهی است و در مجموع حدود ۸۰ درصد کمبود خوابگاه دارند و این روند در کیفیت این مراکز آموزشی تاثیر گذاشته است؛مرکز خراسان شمالی در گزارشی با عنوان تداوم نهضت تکمیل خوابگاه با اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان به دانشگاه‌های خراسان‌شمالی به این مشکل و تلاش های صورت گرفته دولت برای رفع آن و آغاز ساخت هشت واحد خوابگاهی در این استان پرداخته است .

در این گزارش می خوانیم:این کمبودها به خصوص در بخش فضای آموزشی و خوابگاهی سال‌ها است که لاینحل مانده است و از سویی کمبود و یا نبود فضای آموزشی ملکی در اختیار دانشگاه ها موجب شده تا سایر امکانات آنان نیز چندان توسعه نیافته و در حداقل ها متوقف بماند.

اما سفر دوم تیرماه سالجاری هیات دولت به خراسان شمالی و اختصاص ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار به استان که از این میزان ۳۰۰ میلیارد تومان به مراکز آموزش عالی ابلاغ شده است، توانست شرایط سخت افزاری نامناسب دانشگاه های استان را بهبود بخشد.

کرج با جمعیتی حدود ۲ میلیون نفر، پرجمعیت ترین شهرستان استان البرز بوده که نیازهای زیرساختی آن از گازرسانی به روستاهای کوهستانی تا تامین آب شرب همواره به عنوان مهمترین دغدغه مردم و مسوولان محلی مطرح بوده است.

در این میان توجه به نیازهای زیر ساختی مناطق مختلف کشور از جمله شهرستان کرج در دولت سیزدهم به عنوان یک اولویت مطرح بوده تا جائیکه امروز شاهد راه اندازی کارگاه های مختلف عمرانی در گوشه گوشه این شهرستان هستیم که مشروح اقدامات انجام شده دولت را می توان به نقل از معاون استاندار البرز و فرماندار ویژه کرج در گزارشی با این عنوان خواند کرج در مسیر سازندگی / از گازرسانی به روستاهای کوهستانی تا تامین آب مردم .

تحقق توسعه در روستاها ضمن ماندگاری جمعیت و بسط رفاه به روستانشینان سبب مهاجرت معکوس، رونق گرفتن تولید در این سکونتگاه‌های مهم و مولد و دیگر برکات می‌شود که دولت مردمی از این منظر اولویت های مهمی را بویژه در اجرای طرح‌های مختلف هادی در دستور کار دارد.

فعالیت های توسعه ای در روستاهای کرمان درحالی بوده است که طی یکسال اخیر این استان در چند مقطع درگیر سیلاب شدید بوده و بیشترین خسارت ها نیز در روستاها شاهد بوده ایم.

لذا صرفنظر از اقدامات توسعه ای در نقاط مختلف روستایی استان مقوله مهمی که مورد مطالبه قرار دارد جبران خسارت های سیل است که در این زمینه مدیران بنیادمسکن در گزارشی با عنوان گام‌های بلند دولت مردمی در توسعه روستاهای کرمان؛ زیرساخت‌سازی گسترده، جبران خسارت چندنوبت سیل به این موضوع پرداختند.

سایر گزارش های استانی ایرنا

میاندشت جاجرم؛ آغوشی امن برای یوزپلنگ ایرانی ،خوتکاها به خلیج گرگان رسیدند/ اتراق پرندگان زمستان‌گذران در محل پروژه لایروبی کانال آشور،از اعتراف یک فعال سیاسی تا دیدگاه نخبگان لارستانی: خوبی‌های دولت را باید دید ،سوسویی از تاریخ فانوس، کلکسیون چراغ‌ در حسرت موزه ،مردم جیرفت یکسال معطل اختلاف مدیران شهری ، افزایش دوبرابری کمک هزینه مسکن مددجویان در دولت سیزدهم ،تقلای سرزمین توران برای تغییر سرنوشت یوزپلنگ‌ها از انقراض عناوین دیگر گزارش های استانی را تشکیل می دهد.

اخبار برگزیده

تنش‌های روزهای اخیر در عراق به دنبال بیانیه رهبر جریان صدر مبنی بر کناره‌گیری از عرصه سیاسی موجب ناامنی در این کشور شد که همین امر بسته شدن مرزها و اسکان موقت زائران حسینی در مرزهای خروجی را به دنبال داشت.

بازگشت آرامش به فضای سیاسی عراق و تصمیم این کشور برای بازگشایی گذرگاه‌های مرزی خود سبب شد تا چهار پایانه مرزی مهران، خسروی، شلمچه و چذابه فعالیت خود را برای تردد زائران عتبات عالیات از سرگیرند که اخبار آن را می توان در پیوند " تردد زائران در گذرگاه‌های مرزی با عراق به شرایط عادی بازگشت" دنبال کرد.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت: از مجموع یکهزار و ۶۰۰ واحد مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی کشور که ظرفیت دانش بنیان شدن را داشته‌اند، ۶۰۰واحد صنعتی در کشور امسال دانش‌بنیان شدند

عزیزالله قربانی افزود: برای بقیه واحدهای صنعتی نیز در تلاش هستیم که مجوز دانش بنیان‌شدن را از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کنند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور گفت :پنج هزار میلیارد تومان برای تامین هزینه‌های بیماران خاص در کشور اختصاص یافت که این از اقدامات ارزشمند دولت سیزدهم است.

دکتر محمدمهدی ناصحی در آیین افتتاح ساختمان بیمه سلامت استان یزد گفت: در فاز اول، بسته‌ها و خدمات ۳۰ بیماری برای اعمال در سامانه‌ها جهت پرداخت آماده شده است.

وی با بیان اینکه امروز اساسنامه بیمارن صعب‌العلاج در شورای نگهبان، نهایی و از هفته آینده اجرا می شود اظهار کرد: در این طرح بیماران سرطانی ، گوارشی ، عصبی ، مزمن روانی و دیگر بیماریهای صعب العلاج از مزایایی آن بهره مند می شوند و برنامه داریم تعداد بیماریها برای دریافت خدمات افزایش یابد.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور نیز در بازدید از طرح ۳هزار واحدی نهضت ملی مسکن در شهر صدرا شیراز با بیان اینکه ۱۰۰ هزار واحد مسکن شهری در کشور در حال ساخت است افزود: بهره‌برداری از واحد های مسکونی این طرح در نیمه دوم امسال کلید می خورد.

اکبر نیکزاد در سفر به استان فارس بر لزوم شتاب بخشی بر اجرای طرح های نهضت ملی مسکن تاکید کرد و گفت: بسیاری از طرح های نهضت ملی مسکن در شهرهای کشور در آستانه افتتاح است.

اعتبارات سفر رییس جمهور به خراسان‌شمالی برابر با بودجه یک دهه استان است مطلبی است که معاون حقوقی و امور مجلس وزیر امور اقتصادی و دارایی آن را اعلام کرد .

هادی قوامی در آیین بهره برداری از سالن همایش اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی گفت: اعتبارات سفر رییس جمهور به خراسان شمالی برابر بودجه یک دهه استان است که مسوولان استانی باید برای جذب سریع آن اقدام کنند.

وی اظهار داشت: اعتبارات سفر رییس جمهور اگر به سرعت جذب شود، بی تردید همانند موتور محرکه ای روند توسعه این استان را تسریع خواهد کرد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ۴۸ هزار میلیارد تومان عوارض به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت شد.

هادی قوامی در حاشیه آیین بهره برداری از سالن همایش اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برنامه های دولت در سند تحول مبنی بر چرخش های تحول آفرین به خصوص در حوزه درآمد های مالیاتی است.

راه اندازی دومین ترمینال کانتینری کشور در گمرک اصفهان زیر نظر شرکت انبارهای عمومی ایران خبری بود که مدیرکل گمرک استان اصفهان آن را اعلام کرد .

با راه اندازی ترمینال کانتینری در محوطه گمرک اصفهان هزینه و زمان انجام کار صادرکنندگان استان نسبت به قبل کاهش خواهد یافت و واردکنندگان نیز می توانند کانتینرهای خالی خود را به جای ارسال به مرزها، در گمرک اصفهان تحویل دهند.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از توجه دولتمردان به ویژه آیت‌الله رییسی برای کمک به حل مشکلات محیط زیستی قدردانی کرد و گفت:حفظ محیط زیست تاکید همیشگی رییس جمهور است

نورالله مرادی با حضور در ایرنا مرکز گلستان اظهار داشت: حفظ محیط زیست، یکی از تاکیدات رییس جمهور و دیگر وزرای کابینه سیزدهم است.

طلسم آزادسازی حریم ۶۰ متری دریای مازندران با دستور رییس جمهور شکست خبری است که رییس واحد معماری و شهرسازی استانداری مازندران آن را اعلام کرد .

که حریم ۶۰ متری بخش‌هایی از ساحل دریای مازندران که در گیرودار کاغذبازی اداری گرفتار شده بود پس از دستور و تاکید آیت الله دکتر ابراهیم رییسی آزاد شد.

حسین علیپور، افزود: طی سالهای اخیر برای آزادسازی بخش‌هایی از سواحل دریای مازندران به با بن بست هایی مواجه بودیم که اراضی نظامی در سواحل از جمله این نقاط کور برای آزادسازی به شمار می روند.

وی ادامه داد : پیرو دستور آیت‌الله رییسی در بهمن پارسال مبنی بر الزام تمامی دستگاههای اجرایی برای آزادسازی حریم ۶۰ متری سردار باقری، رییس کل نیروهای مسلح کشور دستور آزادسازی سواحل را در اراضی نظامی صادر کرد که بسیاری از اراضی حداقل فنس کشی ها و سیم های خاردار آنها برداشته شد و عقب نشینی انجام شد.

از گام های بلند دولت برای توسعه روستاهای کرمان تا بازگشت شرایط عادی به گذرگاه های مرزی با عراق

سایر خبرهای استانی نیز در پیوندهای افزایش ۳۰۰ درصدی درآمدهای گمرکی ملی و استانی در سیستان و بلوچستان،تشکیل پرونده قضایی برای ضاربان خانواده شهید «خادم صادق» ،۵۰۰ میلیارد تومان پروژه سازمان صنعت و معدن تجارت کرمانشاه به بهره‌برداری رسید،زنان موفق کشور شناسایی و معرفی می‌شوند، نرخ بیکاری در آذربایجان غربی یک رقمی شد/ کاهش حدود ۴ درصدی آمار بیکاران ، سرمایه‌گذاری سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی در بنادر خوزستان قابل دسترس است .

سه فروند هواپیما و مجوز ایرلاین فرودگاه پیام البرز به بخش خصوصی واگذار می‌شود،برداشت طلای سفید از مزارع گلستان آغاز شد،توسعه مراکز سنجش مهارت در کشور آغاز شده است ،عدم تحقق حقابه ها باعث خسارت محیط زیست لرستان شد، تراز مثبت ۱۰.۵ میلیارد دلاری تجارت بوشهر با سیاست‌های دولت سیزدهم رقم خورد،ویلاسازی و توسعه شهری، پایداری خطوط انتقال نفت را در شمال کشور تهدید می کند و گازرسانی به حدود ۱۱۳ هزار مشترک جدید در استان تهران از ابتدای دولت سیزدهم ، هم از دیگر عناوین خبری ایرنا است.

فیلم های برگزیده

گزارش استاندار فارس از روند رسیدگی به نامه‌های مردم استان به رئیس‌جمهور

هشدار استاندار بوشهر به پیمانکاران مخل امنیت در مناطق صنعتی این استان

ارسال نخستین محموله کمک‌های بشردوستانه ایران به کشور سیل‌زده پاکستان

افتتاح ۷۰ هزار واحد مسکونی روستایی در هفته دولت با نگاه ویژه دولت سیزدهم

تردد زوار اربعین از مرز رسمی خسروی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.