اجرای پروژه‌های تعدیل تنش آبی و احداث نیروگاه‌های خورشیدی در استان یزد

به گزارش گروه استان‌های ایرنا، یکسال از سپردن سکان اداره کشور به دولت سیزدهم می‌گذرد، دولتی که به ریاست آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و با شعار «دولت مردمی، ایران قوی» کار خود را آغاز کرد و به اذعان بسیاری از کارشناسان و ناظران، در تاریخ دولت‌های پس از انقلاب، هیچ دولتی به‌اندازه دولت سیزدهم و آیت‌الله رئیسی میراث‌دار مشکلات، ضعف‌ها و کاستی‌های برجای‌مانده از دولت پیش از خود نبوده است.

وضعیت بد شاخص‌های کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری دیگر از چالش‌ها که ماحصل سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات نادرست‌ سال‌های پیش از ۱۴۰۰ بود شرایطی را رقم زد که به گفته آیت‌الله رئیسی در اولین حضور وی در جلسه هیات دولت که با وزرای دولت قبل برگزار شد، نخستین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود!

با این حال گرچه چالش‌ها بسیار زیاد بوده و هست، اما با همت مسئولان دولت سیزدهم اعم از رئیس جمهور، وزرا و سایر ارکان دستگاه اجرایی، طی یکسال گذشته علاوه بر رفع بسیاری از چالش‌های گذشته و تلاش برای ریل‌گذاری صحیح برای حرکت به سوی شرایط بهتر، اقدامات ارزشمندی نیز در حوزه‌های مختلف عملکردی صورت گرفته است که به نظر می‌رسد با گذشت یک سال از استقرار دولت اکنون نوبت به بازخوانی آن رسیده است.

در این گزارش به مهمترین اقدامات استان یزد برای تحقق وعده های دولت سیزدهم خواهیم پرداخت.

بر اساس گزارش دستاوردها، اقدامات و فعالیت های مهم استانداری های سراسر کشور در سال نخست دولت سیزدهم که توسط وزارت کشور منتشر شده، ۹۶ درصد مصوبات سفر رییس جمهور به استان اجرا و ۱۵۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات این سفر، جذب شده است.

همچنین با توجه به خسارت سیل، جهت تسریع در جبران بخشی از خسارات و کاهش آلام مردمی، تدابیری برای پرداخت سهم یار خسارات انجام شده و ۸۰۰ پرونده تشکیل شده است.

اجرای پروژه‌های تعدیل تنش آبی استان

اجرای پروژه‌های کوتاه مدت جهت تعدیل تنش آبی استان با هدف کاهش تنش آبی ‌استان در کوتاه مدت و رفع آن در افق دراز مدت و تامین آب مورد نیاز استان از جمله اقدامات انجام شده در یک سال اخیر بوده که اکنون به پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی رسیده است.

در راستای اجرای این طرح، اقداماتی مانند احداث خط پدافندی انتقال آب) ۳۰۰ کیلومتر خط با قطر ۱۲۰۰ میلیمتر(افزایش ظرفیت ذخیره سازی از طریق تکمیل مخازن آب شرب، پیگیری اجرای خط انتقال آب از دریا برای مصارف صنایع و پیگیری تسریع در عملیات اجرایی خط انتقال آب از سد خرسان انجام شده است.

آغاز ساخت بیش از ۳۱ هزار واحد در نهضت ملی مسکن

در راستای برنامه رییس جمهور برای تامین مسکن برای اقشار هدف، طرح نهضت ملی مسکن اجرا شده که بر اساس آن ساخت ۳۱ هزار و ۹۸۰ واحد مسکن، آغاز شده است.

احداث نیروگاه‌های خورشیدی

احداث نیروگاه‌های خورشیدی در استان با توجه به ظرفیت بالای استان در این حوزه در دستور کار قرار دارد و در این راستا، دو هزار مگاوات طی چهار سال ساخته می شود. یا تحقق این هدف، استان یزد رتبه اول کشور در احداث نیروگاه های خورشیدی را کسب خواهد کرد.

این طرح در حال حاضر ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار

طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار و حمایت از زنان کارآفرین از طریق ارائه تسهیلات از محل اعتبار ۱۰ میلیارد ریالی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در اواخر سال گذشته در استان یزد اجرا شد.

این طرح در قالب تفاهمنامه با بنیاد برکت به اجرا گذاشته شد. بر اساس این طرح، شناسایی بانوان واجد شرایط، راستی آزمایی و ظرفیت سنجی متقاضیان به وسیله تسهیلگران بنیاد برکت، ارائه تسهیلات به بانوان کارآفرین به منظور افزایش ظرفیت اشتغال و ارائه تسهیلات خوداشتغالی به بانوان سرپرست خانوار و بدسرپرست و اقشار ضعیف انجام شده است.

در این راستا، ۴۳۲ زن سرپرست خانوار و ۱۱۰ بانوی کارآفرین برای دریافت تسهیلات به بنیاد برکت معرفی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.