غارهای استان اردبیل درجه‌بندی شدند

به گزارش ایرنا، رامین جمشیدی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگاران گفت: بر اساس آیین نامه و دستورالعمل حفاظت و بهره‌برداری از غارهای کشور و با هدف ساماندهی و حفاظت بهینه از غارهای استان کارگروه غارشناسی استان متشکل از اداره‌کل حفاظت محیط زیست، اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری، دفتر فنی استانداری، شرکت آب منطقه‌ای و هیات کوهنوردی ۲۰ غار مهم شناسایی شده استان را از درجه یک تا درجه چهار تقسیم کرد.

وی افزود: درجه بندی غارها به منظور فراهم آوردن بستر مناسب و قانونی برای بهره‌برداری پایدار از آنها، پس از ارزیابی اهمیت حفاظتی و بررسی شرایط فیزیکی و اجتماعی و سایر شاخص های موثر، از درجه یک با بیشترین ارزش طبیعی و دسترسی ممنوع تا درجه چهار با غارهایی که واجد ارزش حفاظتی کمتری هستند، تقسیم بندی شدند.

او اظهار کرد: مسئولیت حفاظت از سایر غارهای استان که در محدوده خارج از مناطق تحت مدیریت محیط زیست قرار دارند بر عهده اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری استان است.

وی با تاکید بر اهمیت غارها تصریح کرد: بیشتر غارهای طبیعی استان در منطقه خلخال قرار دارد و در اطراف کوه سبلان نیز غارهای دست ساخت بشر دیده می‌شود.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست استان اردبیل با اشاره به اهمیت و ارزش حفاظتی غارهای منطقه بیان کرد: غارها بخشی از اکوسیستم طبیعی هر منطقه بوده و حفاظت و بهره‌برداری اصولی از آنها با مشارکت و حضور جوامع بومی ضروری است.

جمشیدی با بیان اینکه غارهای استان جزو میراث‌ ارزشمند طبیعی و تاریخی منطقه هستند، اضافه کرد: غار یخگان به عنوان منحصربه‌فرد ترین غار استان واقع در شهرستان خلخال به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: غار یخگان در سازندهای آهکی تشکیل شده و وجه تسمیه آن وجود خاصیت تشکیل یخ در بخشی از فضای درونی غار در فصل تابستان و فصول گرم سال است به طوری که در مواقعی که هوا گرم است داخل غار یخ می‌بندد و بر عکس زمانی که هوای بیرون از غار سرد می‌شود، یخ‌ها شروع به آب شدن می‌کند.

به گزارش ایرنا، استان اردبیل دارای غارهای متعددی است که از جمله آنها می‌توان به غار کنزق، ورگه سران و ویند کلخوران در سرعین، بوینی یوغون در نیر، بنه لر، داشکسن و قره قیه در مشگین‌شهر، هواشناق در کوثر و هفت خانه (یدی دام)، ازنو، درو و کلور در خلخال اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.