اقتصاد فنلاند تا مرز رکود سقوط کرده است

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، از آغاز حمله روسیه به اوکراین، اعتماد فنلاندی ها به اقتصاد به پایین‌ترین سطح در تاریخ سقوط کرده است.

نتایج نظرسنجی موسسه ملی آمار فنلاند (Statistics Finland) نشان می دهد که حدود ۸۱ درصد از مصرف‌کنندگان در فنلاند معتقدند که اقتصاد این کشور وضعیت بدتری نسبت به یک سال قبل دارد، در حالی که تنها ۶ درصد این وضعیت را بهتر ارزیابی کرده اند.

طبق نتایج این نظرسنجی، اشتیاق خرید مصرف کنندگان از سال گذشته به شدت کاهش یافته است.

تنها یک دهم از پاسخ دهندگان امروز را زمانی خوب برای خریدهای عمده می دانند و تعداد کمتری نسبت به قل به خرید خودرو می اندیشند. همچنین تقریبا نیمی از پاسخ دهندگان (۴۲ درصد) گفتند که قصد دارند هزینه های خود را در سال آینده کاهش دهند.

در همین حال، انتظار مصرف کنندگان در مورد نرخ تورم فنلاند در طول ۱۲ ماه آینده به بالاترین سطح خود در تاریخ سنجش نظرسنجی از سال ۱۹۹۵ رسیده است.

این ارقام همچنین نشان می دهد که مصرف کنندگان بیش از قبل نگران بیکاری هستند، علیرغم اینکه وضعیت واقعی در بازار کار، نسبتا قوی است.

با این حال، اقتصاددانان تخمین می زنند که تعداد مشاغل موجود احتمالا کاهش یابد، که البته این مساله با تاخیر همراه است. همچنین فرصت های پس انداز در طول تابستان رو به وخامت گذاشته است.

تحول مشابهی در ارزیابی جدید کنفدراسیون صنایع فنلاند مشاهده شده است که عنوان می کند این کشور تحت تاثیر چشم انداز اقتصاد جهانی نامشخصی قرار دارد.

تقریبا در تمام صنایع، شاخص های اقتصادی به همان سطح پایین در طول بحران همه گیری کرونا، بحران های مالی و منطقه یور سقوط کرده اند و در برخی موارد این افت حتی بیشتر است.

پیش از این، ترکیبی از افزایش سرسام آور قیمت مواد غذایی و انرژی در کنار احتمال قطعی برق و کمبود سوخت، به پیش بینی ها در مورد رکود در سراسر قاره اروپا و جهان غرب دامن زده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.