ائتلاف سعودی کشتی حامل سوخت یمن را توقیف کرد

به گزارش ایرنا از المسیره، «علی معصار» گفت: ائتلاف سعودی کشتی با نام « LADY SARAH» حامل ۹ هزار و ۳۳۲ تن گاز را توقیف کرده و اجازه ورود این کشتی به بندر الحدیده را نداده است.

سخنگوی شرکت گاز یمن با بیان اینکه این کشتی دارای مجوز سازمان ملل متحد بوده است، بر تداوم نقض مفاد آتش بس یمن از سوی ائتلاف سعودی تأکید کرد.

وی همچنین از سازمان ملل متحد خواست تا به وظایف خود عمل کرده و مانع از توقف کشتی‌های حامل سوخت یمن توسط ائتلاف سعودی شود.

این در حالی است که «هانس گروندبرگ» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن حدود یک ماه پیش از توافق طرف‌های یمنی برای تمدید ۲ ماهه آتش بس خبر داد.

وی گفته بود: تمدید آتش بس یمن در بر گیرنده تعهد طرف‌ها برای مذاکره به منظور دستیابی به یک توافق گسترده‌تر است.

آتش بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیش از این یک بار تمدید شده بود. تمدید ۲ ماهه این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان رسید که مجددا تمدید شد.

پیشتر «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفته بود که آتش‌بس یمن با نقض مکرر آن توسط ائتلاف سعودی تقریبا از بین رفته است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن – فقیرترین کشور عربی – آغاز کرد.

برخلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آنها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و ضربات دردناک یمنی‌ها به عمق اراضی عربستان، به ویژه تاسیسات آرامکو، ریاض به ناچار تن به آتش بس به امید خروج از باتلاق جنگ یمن داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.