آمریکا مدعی صلح آمیز بودن آزمایشگاههای بیولوژیک خود در اوکراین شد

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد آزمایشگاه های بیولوژیکی که در اوکراین و دیگر کشورهای شریکش قرار دارند، هرگز برای تولید تسلیحات مورد استفاده قرار نگرفته اند.

بیانیه مشترک وزارت خارجه آمریکا و چند کشور دیگر از جمله اوکراین در حالی منتشر شده است که مسکو ماهها پیش اعلام کرده بود آمریکا یک برنامه محرمانه تولید تسلیحات بیولوژیک در خارج دارد.

آمریکا ادعا کرده است که مشارکت این دولت ها در برنامه موسوم به کاهش تهدیدات بیولوژیکی، آشکار و شفاف و محدود به اهداف صلح آمیز است.

در این بیانیه ادعا شده است: این برنامه بخشی از برنامه همکاری‌محور وزارت دفاع آمریکا برای کاهش تهدیدها است.

این بیانیه توسط وزارتخانه‌های امور خارجه آمریکا، اوکراین، ارمنستان، گرجستان، عراق، اردن، سیرالئون، اوگاندا و فیلیپین صادر شده است.

این ۹ کشور مدعی شده‌اند هدف برنامه بیولوژیک آنها محافظت از سلامت انسان‌ها و حیوان‌ها و از جمله پیشگیری، کشف و کنترل شیوع بیماری‌های مسری است.

وزارت دفاع روسیه چند ماه پیش اعلام کرد که اسنادی در اوکراین به دست آورده که نشان می‌دهد که آمریکا با مشارکت اوکراین در این آزمایشگاه‌های بیولوژیک تحقیقاتی را بر روی عوامل بیماری‌زای خطرناک انجام داده است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هم گفت مسکو شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد که از این آزمایشگاه‌ها برای ساخت تسلیحات بیولوژیک استفده می‌شده است.

Joint Statement on the Contribution of Cooperative Threat Reduction Partnerships to Global Health Security

https://www.rt.com/news/561810-us-ukraine-biolabs-purpose/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.