نسل دوم گلخانه هوشمند در پارک فاوا البرز افتتاح شد

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی پارک فاوا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن استقبال از مراحل توسعه گلخانه هوشمند پارک فاوا، بر تداوم این فعالیت‌ها تا رسیدن این مدل گلخانه به مرحله تجاری‌سازی تاکید کرد.

وی همچنین با قول تأمین بودجه هزینه‌های مربوط به توسعه گلخانه هوشمند پارک، ادامه فعالیت شبکه سازی و اقتصادی بودن گلخانه‌ها در گلخانه هوشمند پارک فاوا را واجد اهمیت دانست.

در این مراسم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان کامل مراحل توسعه گلخانه هوشمند و تغییرات اساسی که در فازهای مختلف توسعه‌ای این گلخانه اتفاق افتاده، قرار گرفت.

لازم به توضیح است که به منظور استفاده از دانش به روز کشت محصولات گلخانه‌ای و توسعه عملیات کشت در گلخانه پارک فاوا، کشت دوم با استفاده از نشاء پیوندی آغاز شد.

بر این اساس دوره شروع محصول‌دهی به شدت کوتاه شده (عملیات زودرسی) و اولین محصول حدوداً ۴۵ روز پس از انتقال یانگ پلنت برداشت شد.

«استفاده از نشاء پیوندی»، «استفاده از نشاء پیوندی سه ساقه و چهار ساقه در کشت گوجه فرنگی زیتونی رقم پارسو»، «استفاده از زنبور گرده افشان بامبل» و «استفاده از گاتر کشت و جمع آوری زه‌آب گروبگ‌ها» از وجوه تمایز کشت دوم با کشت اول گلخانه پارک فاوا است.

مقاوم بودن نسبت به شوری آب، مساحت و شکل برگ، تازگی گیاه، علائم شوری در میوه، تحمل بیشتر نسبت به بیماری‌های ویروسی، قارچی و نماتدها از دلایل مهم استفاده از نشاء پیوندی می‌باشد.

همچنین به منظور ارزیابی میزان عملکرد و سایر پارامترهای رشدی گیاه، نشاء پیوندی سه ساقه و چهار ساقه در کشت گوجه فرنگی زیتونی رقم پارسو ایجاد شدند و در صورت عملکرد مثبت استفاده از نشاءهای چند ساقه، مقدار استفاده از بذر به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و این موضوع در گلخانه‌ها با مساحت زیاد قابل توجه خواهد بود.

استفاده از زنبور گرده افشان بامبل از دیگر تمایز کشت دوم با کشت اول گلخانه پارک فاوا است. خصوصیاتی همچون فعالیت در دما پایین‌تر و بالاتر از محدوده فعالیت زنبورهای عسل، ادامه فعالیت در هوای ابری و بادی، خشونت کمتر، حساسیت کمتر نسبت به جابه‌جایی کندو، عدم داشتن سیستم ارتباطی مانند زنبورهای عسل که منجر به یافتن گل‌های گیاهان هرز با شهد بیشتر می‌شود و همچنین بزرگتر بودن جثه که باعث افزایش قابلیت گرده افشانی می‌شود از وجوه تمایز زنبورهای بامبل نسبت به زنبورهای عسل هستند. یکی دیگر از خصوصیاتی که گرده افشانی با زنبورهای بامبل را بی‌دردسرتر و سودمندتر می‌سازد، این است که زنبورهای بامبل فقط گل‌هایی را که به رسیدگی فیزیولوژیک رسیده و بوی خاصی از خود ترشح می‌کنند، بازدید می‌کنند.

این در حالی است که در زمان گرده‌افشانی دستی همه گل‌ها در یک مرحله رشدی نبوده و ممکن است به رسیدگی فیزیولوژیک نرسیده باشند.

استفاده از گاتر کشت و جمع‌آوری زه‌آب گروبگ‌ها نیز از دیگر تمایز کشت دوم با کشت اول گلخانه پارک فاوا است.

میزان آبیاری بر اساس شرایط رشدی بوته، دما و نور محیط متغیر است اما معمولاً به گونه‌ای تنظیم می‌شود که در فصل بهار و تابستان حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد میزان آبیاری و در فصول پاییز و زمستان چیزی در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد باشد.

بر این اساس به طور متوسط در طول دوره کشت چیزی در حدود ۲۰ درصد از میزان آبیاری (حدوداً در هر روز برای هر گیاه ۲۰۰ تا ۳۰۰ سی سی) از دسترس گیاه خارج شده و قابل جمع‌آوری می‌باشد که در گلخانه پارک فاوا، با نصب مخازنی در انتهای هر ردیف کشت این مقدار محلول جمع‌آوری می‌گردد که امکان استفاده دوباره در آبیاری گلخانه (پس از عملیات ضدعفونی کردن و آنالیز محلول) را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.