خسارت سالانه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی شیرابه و پسماند به کشور

به گزارش خبرنگار محیط زیست ایرنا، پیام جوهرچی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت افزود: بر اساس قانون مدیریت پسماند مصوب سال ۸۳ مجلس شورای اسلامی، پسماند به مواد جامع، مایع و گازی گفته می‌شود که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم متاثر از فعالیت انسانی است.

وی افزود: وقتی صحبت از پسماند می‌شود، تصور پسماندهایی است که سر کوچه‌ و خیابان گذاشته می‌شود در صورتی که پسماندهای خطرناکی در کشور وجود دارد که همه قادر به دیدن آن نیستند، سالانه در کشور ۳۲ میلیون تن پسماند صنعتی، ۸ میلیون تن پسماند ویژه و ۲۱ میلیون تن پسماند شهری تولید می‌شود که خطرات محیط‌زیستی این پسماندها بیشتر است. پسماندها دارای ۵ بخش از جمله پزشکی، عادی، ویژه صنعتی، پسماندهای کشاورزی و نخاله‌های ساختمانی هستند.

جوهرچی ادامه داد: در دنیا دفع پسماند به روش‌های مختلفی انجام می‌شود، در کشور آمریکا ۶۷ درصد پسماندها دفع می‌شود اما به صورت کاملا اصولی، دفع اصول خود را دارد که باید کارآمد باشد. وقتی صحبت از دفع می‌شود، فقط خاک‌پاشی نیست، در کشور ما ۷۵ درصد پسماندها به‌صورت خاکپاشی دفع می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه برای مدیریت پسماند باید ساختاری اصولی ایجاد شود گفت: در کشور طی یک سال اخیر در این زمینه ۱۳ کارگروه ملی برگزار شده است، در صورتی که از سال ۸۳ تا سال ۱۴۰۰، ۹ کارگروه برگزار شده است. هر وزارتخانه باید ساختار مدیریت پسماند داشته باشد. در حوزه ستادی قوی‌ترین تیمی که بین وزارتخانه‌ها وجود دارد در سازمان محیط زیست است که بر اساس آن دفتر مدیریت پسماند ایجاد شده است هیچ وزارتخانه‌ای در حوزه ستادی این ساختار را ندارد، وزارت کشور که عاملیت پسماندهای عادی را دارد تازه می‌خواهد دفتر مدیریت پسماند ایجاد کند.

معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ حدود ۶۰۰ مرکز دفن داشتیم که اکنون به ۲۸۹ مرکز رسیده است. هیچ رصدی درباره نقل و انتقال پسماندهای خطرناک وجود نداشت اما امروز همه رصد می‌شود، در عین حال آیین‌نامه کیسه‌های پلاستیکی نیز تدوین و در کمیسیون زیربنایی دولت مصوب شد و در هیات دولت در شرف بررسی است و اگر ابلاغ شود مشکلات در زمینه پلاستیک ها در بازه ۵ ساله حل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.