بهره‌برداری از طرح بازسازی کانال آب آور سد گیلارلوی گرمی

به گزارش ایرنا، رضا بدرزاده رئیس اداره منابع آب شهرستان گرمی گفت: طرح مرمت و بازسازی کانال آب آور سد گیلارلو به طول ۱۵۰۰ متر لایروبی و با پوشش لایه ژئوممبران از نوع پلی اتیلن با مشارکت بنیاد علوی و با هزینه کرد ۲۲ میلیارد ریال اجرا شده است.

وی اظهار کرد: اداره منابع آب شهرستان گرمی هر سال با شروع فصل پاییز و افزایش آب رودخانه‌ها ناشی از استفاده نکردن کشاورزان از آب‌های جاری و همچنین افزایش دبی رودخانه‌ها در اثر بارش‌ها، در راستای اهداف سازمانی خود مبنی بر تامین و عرضه آب مطمئن برای بخش‌های مختلف مصرف، اقدام به آبگیری و ذخیره‌سازی آب در پشت سدها می‌کند.

رئیس اداره منابع آب شهرستان گرمی همچنین از اخذ سند مالکیت برای ۴۴۷ هکتار از اراضی بستر رودخانه‌های حوزه مدیریتی اداره منابع آب شهرستان‌های گرمی و انگوت خبر داد.

وی با اشاره به وجود تعداد ۹ رشته رودخانه دایمی و فصلی بطول ۳۹۰ کیلومتر افزود: به منظور اعمال حاکمیت دولت بر اراضی بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، برنامه‌ریزی شده برای اراضی بستر تمامی رودخانه‌ها و مسیل‌ها و عرصه و اعیان تمامی تاسیسات آبی سند تک برگی اخذ گردد.

حسین مولایی فرماندار گرمی هم ضمن قدردانی از تلاش‌های شرکت آب منطقه ای، بازسازی کانال آب آور سد گیلارلو را در راستای جلوگیری از هدر رفت آب مهم دانست و گفت: اداره منابع آب شهرستان گرمی با فرا رسیدن فصل بارندگی در جهت آبگیری سد گیلارلو اهتمام جدی داشته باشد.

سد گیلارلودر سال ۷۵۱۳با هشت میلیون مترمکعب حجم آب با هدف تامین آب اشامیدنی شهر گرمی احداث شد که با انتقال آب جعفرآباد به گرمی و رفع مشکل آب این شهر دریاچه مصنوعی گیلارلو به دلیل موقعیت جغرافیایی و چشم انداز زیبا به عنوان منطقه نمونه گردشگری شناخته شد.

آب مورد نیاز سد خاکی گیلارلو از طریق کانالی از رودخانه‌های مرزی برزند و دیزده چایی تامین می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.