اعتبار ۲۷۰ میلیارد تومانی برای مقابله با گردوغبار/ مالچ بیولوژیک جایگزین مالچ نفتی

به گزارش خبرنگار محیط زیست ایرنا، علی محمد طهماسبی بیرگانی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت افزود: حدود ۳۴.۶ میلیون هکتار مناطق غبارخیز در کشور داریم که از این میزان ۴ میلیون و ۲۳۰ هزار تن ذرات معلق زیر ۱۰ میکرون در ۲۳ استان پراکنده می شود، همچنین ۲۷۰ میلیون هکتار هم مناطق غبارخیز خارجی در اطراف کشور داریم که از این میزان ۱۴۷ میلیون تن گرد و غبار به کشور گسیل می شود.

وی اظهارداشت: البته بررسی ها نشان می دهد که شدت غبارخیزی در اطراف ما از جانب کشورهای همسایه تقریبا ۳.۷ برابر بیشتر از گرد و غباری است که به سمت ما گسیل می شود در واقع شدت غبارخیزی در اطراف ما بسیار بیشتر از آن چیزی است که اعلام می شود.

وی درباره میزان اعتبار برای مقابله با گرد و غبار گفت: از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ مبلغ ۳۷۰ میلیون یورو – دلار از صندوق ملی محیط زیست اعتبار دریافت کردیم، در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نیز از منایع عمومی دولت اعتبار دریافت کردیم، بر این اساس از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ مبلغ ۲ هزار و ۷۷۴ میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با گرد و غبار دریافت کردیم که از این میزان ۷۰۰ میلیارد تومان برای مقاوم سازی شبکه برق در جنوب کشور هزینه شد، همچنین ۲ هزار و ۸۰ میلیارد تومان هم به دستگاه های متولی بخش های مختلف داده شد که بر این اساس ۵۳ درصد به منابع طبیعی، ۱۵.۵ درصد سازمان جهاد، ۱۱.۶ درصد وزارت نیرو و ۹.۱ درصد سازمان حفاظت محیط زیست اعتبار دریافت کردند.

طهماسبی بیرگانی افزود: در این مدت و با این میزان اعتبار موفق به تثبیت ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار کانون گرد و غبار، ایجاد ۵ هزار و ۵۱۴ کیلومتر بادشکن زنده و غیر زنده، اجرای مدیریت کشاورزی حفاظتی در ۱۸ هزار هکتار شدیم، البته از این ۱۸ هزار هکتار حدود ۵ میلیون هکتار آن اراضی آبی و دیمی هستند که جزو مناطق غبار خیز محسوب می شوند، همچنین حدود ۱۵ میلیون هکتار از مراتع هم جزو کانون های غبارخیز هستند که برای مدیریت این مناطق بحث کشاورزی حفاظتی، مدیریت چرا و قرق را در دستور کار قرار دادیم.

وی گفت: سال گذشته ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار بین دستگاه های مرتبط توزیع شد که موفق به اجرای ۶۳ هزار هکتار نهال کاری و ۲۴۰ هزار هکتار قرق و حفاظت، ۲۵۰ هزار متر مکعب لایروبی کانال های منتهی به آبراهه ها شدیم البته در چهار سال گذشته ۶ میلیون و ۴۴۰ هزار متر مکعب لایروبی انجام دادیم.

دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست افزود: برای مقابله با گرد و غبار و مهار کانون های داخلی یک برنامه ۱۰ عمل ساله تهیه کردیم که در آن میزان اعتبار و نوع عملیات مشخص و به استان ها ابلاغ شده است. در بخش خارجی هم دو برنامه عمل در قالب زیر منطقه ای غرب و جنوب غرب و شرق و شمال شرق تهیه کردیم و قرار است در مهرماه کارشناسان ایرانی به عراق و سوریه اعزام شوند تا کارهای عملیاتی آغاز شود.

مالچ های بیولوژیک جایگزین مالچ های نفتی

وی درباره مالچ پاشی مناطق گفت: از سال ۱۳۹۷ استفاده از مالچ های بیولوژیک در دستور کار قرار گرفت بر اساس آن ۸۹ متقاضی اعلام آمادگی کردند که ۴۴ متقاضی طرح خود را به سازمان محیط زیست ارسال کردند و مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت ۷ متقاضی مراحل را طی کردند و عمل مالچ پالشی را در دو منطقه غبارخیز انجام دادند.

وی افزود: باید ۲ سال از زمان پاشش مالچ ها می گذشت تا اثر آن ارزیابی شود که مشخص شد نتیجه بخش بوده است بنابراین امسال در سطح قابل قبولی اجرا خواهد شد و در این زمینه با سازمان منابع طبیعی تعامل خواهیم کرد تا مالچ های بیولوژیک جایگزین مالچ های نفتی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.