از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

**رئیس جمهوری ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای حضور می یابد

هماهنگ کننده ملی ازبکستان در امور سازمان همکاری شانگهای (SCO) که قرار است کشورش در روزهای پایانی شهویور ماه جاری میزبان اجلاس سران کشورهای عضو این سازمان مهم منطقه ای باشد، اعلام کرد رئیس جمهوری اسلامی ایران که در آستانه پیوستن به اعضای اصلی این سازمان است، در این اجلاس حضور خواهد یافت.

در جلسه اطلاع رسانی مربوط به اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای که به میزبانی وزارت امور خارجه ازبکستان برگزار شد، رحمت الله نوریمبتوف هماهنگ کننده ملی ازبکستان برای سازمان همکاری شانگهای (SCO) گفت سران همه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و همچنین سران کشورهای ناظر شامل جمهوری اسلامی ایران، بلاروس و مغولستان نیز در اجلاسی که قرار است روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریور در شهر سمرقند ازبکستان برگزار شود، حضور خواهند یافت.

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز(دوشنبه ۷ شهریور) در نشست خبری در پاسخ به سوالی درخصوص عضویت کامل جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای و اینکه این عضویت کامل چه نقشی می‌تواند داشته باشد و و چگونه به توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران با کشور چین و سایر کشورها کمک کند گفت: حضور ما در شانگهای و همکاری ما با کشورهای عضو شانگهای بسیار مهم است و ما را با زیرساخت‌های آسیا و زیرساخت‌های اقتصادی مرتبط می‌کند و برای کشور ما بسیار اهمیت دارد که بتواند سهم خود را از تجارت و اقتصاد در منطقه داشته باشد.

وی افزود: حضور ما در منطقه حضور امنیت‌ساز است. به میزانی که حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه توانسته امنیت در منطقه ایجاد کند، نقش اقتصادی ما به آن میزان نیست و ما باید این میزان برای کار اقتصادی و تجاری که از زمینه‌ها و بسترهایی که می‌تواند بسیار موثر باشد برای روابط جمهوری اسلامی ایران انجام دهیم.

وی تصریح کرد: نسبت به ارتباط با شانگهای ما در اجلاس گذشته که در دوشنبه برگزار شد به عضویت شانگهای درآمدیم لیکن این عضویت مقدماتی دارد که آن اسنادی است که قبل از عضویت ما در شانگهای به تصویب رسیده و این اسناد باید مورد توجه جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد و سندها به تایید کشور ما برسد.

رئیس جمهوری یادآور شد: این اسناد بررسی شده است و در اجلاس جدید که در ازبکستان برگزار خواهد شد، در آنجا اعلام خواهد شد. اسنادی که مورد توجه بوده است را مرور کرده‌ایم در مورد مواردی که باید مورد تایید قرار بگیرد، اقدام شده است و این عضویت در آنجا به صورت رسمی‌تر از گذشته اعلام خواهد شد. البته قبلاً هم عضویت بوده لیکن عضویت موکول بوده به این اسنادی که باید مورد بررسی قرار میگرفته است.

رئیسی گفت: از نظر ما عضویت ما در شانگهای و اکو و همکاری‌های بین‌المللی به ویژه ارتباط با همسایگان بسیار اهمیت دارد. ما بنای تعادل در ارتباط با همه کشورها را داریم و این تعادل و توازن همواره در دستور کار ما در سیاست خارجی به ویژه نسبت به کشورهای همسایه و کشورهای دوست قرار دارد.

چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان در زمان حاضر اعضای اصلی سازمان همکاری شانگهای هستند و جمهوری اسلامی ایران که فعلا عضو ناظر این سازمان است، در حال طی کردن روند پیوستن به اعضای اصلی است و قرار است در اجلاس پیش روی سران در سمرقند مراحل نهایی این روند انجام شود.

حدود یک هفته پیش، صدر جباروف رئیس جمهوری قرقیزستان پیش نویس تفاهم نامه تعهدات ایران به منظور دستیابی به وضعیت عضویت در سازمان همکاری شانگهای را امضا کرد.

نشست سران از ۱۵ تا ۱۶ سپتامبر (۲۴ – ۲۵ شهریور) در سمرقند برگزار و ۲۸ سند برای تصویب در این نشست پیش بینی شده است.

در این اجلاس سران سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای که سازمان همکاری شانگهای با آنها ارتباط رسمی برقرار کرده است، به ویژه سازمان ملل متحد، کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه (ایسکاپ- ESCAP) ، یونسکو، کشورهای مستقل مشترک المنافع، سازمان پیمان امنیت جمعی ( CSTO) اکو، کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا (CICA) و اتحادیه عرب حضور خواهند داشت.

در مجموع، سران حدود ۱۵ کشور و سران ۱۰ سازمان بین المللی قصد دارند در این اجلاس شرکت کنند.

نوریمبتوف گفت: علاوه بر این، ازبکستان به عنوان رئیس این اجلاس از تعدادی از مهمانان از جمله روسای جمهور ترکیه و ترکمنستان دعوت کرد.

اگرچه پیش از این برخی گمانه زنی ها مبنی بر احتمال حضور بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند مطرح شده بود، اما هماهنگ کنندگه ملی ازبکستان در امور این سازمان، صحبتی از حضور بشار اسد در اجلاس سمرقند نکرد و گفت که این موضوع فعلا مطرح نیست.

https://irna.ir/xjKpLt

**آمریکا: به توافق با ایران نزدیک تر شده‌ایم

هماهنگ کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی در کاخ سفید گفت: آمریکا به احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران نزدیک‌تر شده است.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

جان کربی گفت: «امروز به لطف اینکه ایران می‌خواهد در مورد چند موضوع مهم موافقت کند، مطمئناً نسبت به حدود دو هفته پیش به هم نزدیک‌تر هستیم».

وی بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران تصریح کرد، اگر ایران به توافق (هسته‌ای) بازگردد، دروازه‌ها برای صادرات بیشتر نفت این کشور باز می‌شود.

کربی افزود، اگر همه چیز درست شود، این گشایش‌ها یک شب صورت نمی‌گیرد، بلکه به مرور انجام خواهد شد.

https://irna.ir/xjKpGS

**فشار دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران شکست خورده است/ نمی توان جلوی توافق هسته ای احتمالی را گرفت

کارشناسان سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی با اذعان به شکست فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران گفتند که تل آویو نمی تواند جلوی یک توافق هسته ای احتمالی با این کشور را بگیرد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

روزنامه صهیونیستی "اسرائیل هیوم " در گزارشی نوشت: یعقوب عمیدرور ژنرال بازنشسته ارتش اسرائیل گفت که ایران یک تهدید استراتژیک بزرگ برای اسرائیل است و باید درک کنیم این تهدید فقط به لحاظ دیدگاه و چشم انداز نیست، بلکه ایرانی ها تلاش زیادی برای افزایش قابلیت های و توان خود می کنند."

این ژنرال بازنشسته صهیونیستی درباره احتمال دستیابی به یک توافق هسته ای با ایران در سایه انزوای تل آویو افزود: "این یک توافق بد است و اعلام عدم پایبندی اسرائیل به آن، کار درستی است. اکنون که آمریکایی‌ها تصمیم خود را گرفته اند که تقریباً به هر قیمتی این توافق را نهایی کنند، گزینه دیپلماتیک دیگری روی میز ما باقی نمانده و بنابراین اسرائیل باید برای محافظت از خود آماده شود و این امر ایجاب می کند که تل آویو از آمادگی خود برای گزینه نظامی اطمینان حاصل کند."

در همین حال، "عاموس گیلعاد" رئیس سابق دفتر امور سیاسی و نظامی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی گفت: توافق هسته ای جدیدی با ایران، توافق بدی است؛ هرچند همه گزینه ها (برای اسرائیل) در شرایط فعلی به یک اندازه بد هستند.

وی در اشاره به انتقاد اخیر رئیس دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی موسوم به "موساد" از موضع آمریکا و حمله نخست وزیر این رژیم به رئیس موساد در این باره گفت: سوال این است که آیا باید از آمریکا حمایت کرد یا انتقاد کرد، آیا آمریکا با یا بدون ما تصمیم به تمدید توافق هسته ای می گیرد یا نه، ما فقط می توانیم دراین حیطه تاثیرگذارباشیم.

گیلعاد در عین حال به طور ضمنی به ضعف و ناتوانی رژیم صهیونیستی در زمینه نظامی در برابر ایران و انزوای تل آویو اذعان کرد و گفت و افزود: از نظر تئوریک از انتقاد از آمریکا، چیزی عایدمان نمی‌شود، باید درک کنیم که بدون هماهنگی با آمریکا به دلایل مختلف نمی‌توانیم در قبال ایران کاری کنیم. به همین دلیل است که می‌توان با آمریکا با لحن تند برخورد کنیم، اما نه به صورت علنی. ما باید برای تقویت روابط با کشورهای غربی و روابط نوپا با کشورهای عربی فعالیت و توان خود را مضاعف کنیم؛ درعین حال نباید دچار توهم شویم که می توانیم ائتلافی مثل پیمان ناتو، در این منطقه ایجاد کنیم.

در همین راستا، سرتیپ بازنشسته " یوسی کوپرفاسر"، رئیس سابق بخش تحقیقات اطلاعات نظامی ارتش رژیم اسرائیل نیز با تکرار ادعاهای واهی سران این رژیم علیه ایران مبنی بر "تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای"، اذعان کرد که آمریکا در حال حاضر توان جلوگیری از پیشرفت هسته ای ایران را ندارد.

سرهنگ بازنشسته "مایکل سگال" رئیس سابق دفاتر بین‌الملل و ایران در اداره اطلاعات ارتش رژیم اسرائیل نیز با تکرار ادعای واهی سران این رژیم علیه ایران مبنی بر "تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای" گفت: "پس از پایان محدودیت‌های اعمال شده برای غنی‌سازی اورانیوم، ایران ظرف چند سال قادر خواهد بود با بهره گیری از دانش و تجهیزاتی که دارد، دریک بازه زمانی بسیار کوتاه، اقدام به مدرن‌سازی موشک‌های بالستیک و (به زعم واهی وی) ساخت بمب هسته ای کند."

برپایه این گزارش، سگال همچنین گفت که توافق هسته‌ای دریک مدت کوتاه باعث تقویت چشمگیر هم پیمانان منطقه ای ایران خواهد شد.

یوئل گازانسکی، پژوهشگر ارشد موسسه مطالعات امنیت رژیم اسرائیل نیز توافق هسته ای احتمالی با ایران را برای این رژیم "بد" توصیف کرد و در عین حال با اشاره به ضعف نظامی تل آویو در رویارویی نظامی با ایران، از تفاوت رویکرد آمریکا با تل آویو در این زمینه سخن گفت و تصریح کرد: "اسرائیل اراده لازم را دارد اما مطمئن نیست که می تواند..آمریکا هم تمایل و اراده ای برای چنین کاری ندارد."

https://irna.ir/xjKpNj

**امیرعبداللهیان: توسعه همکاری‌ها با بولیوی مورد توجه ایران است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در دیدار معاون وزیر خارجه بولیوی و هیأت همراه با وی تاکید کرد که توسعه همکاری‌ها با لاپاز مورد توجه و اهتمام جمهوری اسلامی ایران است.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

معاون وزیر خارجه بولیوی و هیأت همراه که برای برگزاری اولین کمیسیون مشترک اقتصادی و چهارمین نشست رایزنی‌های سیاسی به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده‌اند، با وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.

در این دیدار، امیرعبداللهیان با اشاره به اهمیت روابط ایران و آمریکای جنوبی اظهار داشت، توسعه همکاری‌ها با بولیوی مورد توجه و اهتمام جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر امور خارجه آمادگی بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط اقتصادی با بولیوی، اجرای پروژه‌های زیر ساختی در این کشور، صدور خدمات فنی و مهندسی به بولیوی و نیز افزایش تجارت دو جانبه در حوزه‌های مورد علاقه از جمله کشاورزی را اعلام کرد.

" فردی مامانی ماچاکا" معاون وزیر روابط خارجی بولیوی هم در این دیدار ضمن مفید دانستن این سفر در آشنایی با ظرفیت‌های بالای جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم همکاری و همبستگی دو کشور برای تقویت چندجانبه گرایی و تقویت صلح و امنیت بین المللی تاکید کرد.

وی همچنین توانمندی و ظرفیت‌های بالای ایران در حوزه‌های صنعتی، علمی، فناوری و پزشکی را چشمگیر توصیف و برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را فرصت مهمی در توسعه مناسبات دو کشور دانست.

https://irna.ir/xjKpGN

**وزیر خارجه عراق امروز به تهران می آید

وزیر امور خارجه عراق امروز دوشنبه برای دیدار با مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر می کند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه کوتاهی اعلام کرد: فواد حسین وزیر خارجه عراق قصد دارد که امروز دوشنبه به تهران سفر کرده و با مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران دیدار کند.

در این بیانیه به جزئیات بیشتری از اهداف این سفر اشاره نشده است.

احتمال می رود که تحولات عراق و میانجیگیری این کشور در ارتباط با روابط بین ایران و عربستان از جمله محورهای این سفر باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت چهارشنبه گذشته گفته بود که با توجه به تحولات اخیر عراق، دور ششم مذاکرات تهران و ریاض در انتظار اعلام آمادگی عراقِ میزبان است.

"محمد ایرانی" سفیر کشورمان در کویت در گفت‌وگو با روزنامه کویتی «الرای» تصریح کرده بود: قرار بود ششمین دور مذاکرات میان ایران و عربستان سعودی ماه گذشته در عراق برگزار شود که طبیعتا این دور از مذاکرات پس از پایان، به دیداری بین حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران و فیصل بن فرحان همتای عربستانی وی – با دعوت کشور میزبان از آنها برای رایزنی- منتهی می شد.

ایرانی افزود: پس از اتفاقات و تحولات اخیر عراق، طبیعی است که بایستی منتظر بود تا کشور میزبان برای میزبانی و مدیریت مذاکرات آماده باشد.

سفیر ایران در کویت ادامه داد: موضوع ازسرگیری گفت‌وگو با برگزاری دور ششم مذاکرات، مورد توافق قرار گرفته است، اما این اتفاق در انتظار فراهم شدن بستر مناسب برای مذاکرات در عراق است. کمیته‌های مربوطه ایران و عربستان آماده ازسرگیری مذاکرات هستند.

وی همچنین تاکید کرد: مقامات ایران نسبت به پیشرفت روند مذاکرات بسیار خوش‌بین هستند، اما ما باید منتظر دعوت عراق از دو طرف برای ازسرگیری دور ششم مذاکرات بعد از پایان رویدادهای جاری در این کشور باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز ۳۱ مردادماه در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات ایران و عربستان گفت: روابط ما با عربستان مبتنی بر مسائل و موضوعات دوجانبه است.موضوعات مشترک و متعددی با عربستان سعودی هم در حوزه دوجانبه و هم در حوزه مسائل منطقه‌ای داریم و معتقد هستیم گفتگوها برای از سرگیری روابط رسمی دو کشور تامین کننده منافع دو طرف خواهد بود.

وی افزود: طبیعی است اختلاف‌نظرها و موضوعات پیچیده وجود دارد اما تا الان روند مذاکرات مثبت بوده است و در گام‌های بسیار خوبی را به سمت جلو برداشته‌ایم اما از سرگیری روابط یک اقدام یک روزه نیست که بلافاصله مذاکره انجام شود و بلافاصله گام بعدی رخ بدهد، مهم این است که اراده سیاسی وجود دارد و ایران در این مسیر گام برداشته است و تا الان از سوی طرفین عربستانی هم شاهد گام های متقابل بوده‌ایم و باید خوش بین باشیم که در مسیر ارتباطات و گفتگوهای دیپلماتیک بتوانیم گام موثری را به سمت جلو برداریم. شرایط در منطقه خوشبختانه شرایط خوبی است و می‌توان این امیدواری را ایجاد کرد که روابط منطقه‌ای میان ایران و همسایگان به سمت بهتری در حال حرکت است.

https://irna.ir/xjKpHK

**حزب مصری: حملات اسرائیل به سوریه با هدف حمایت از تروریست‌ها است

حزب سوسیالیست عربی مصر یکشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که حملات مکرر رژیم صهیونیستی به خاک سوریه با هدف حمایت از تروریست‌ها صورت می‌گیرد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

حزب سوسیالیست عربی مصر تاکید کرد که حملات مکرر اسرائیل به خاک سوریه تلاشی برای جلوگیری از پیروزی‌های سوریه علیه تروریسم و باهدف حمایت از تروریست‌ها است.

این حزب در بیانیه‌ای بر لزوم اتخاذ تدابیر قاطع جامعه بین‌الملل در برابر تجاوزهای رژیم اشغالگر اسرائیل به خاک سوریه که نقض آشکار صلح و امنیت بین‌الملل و همه منشورها و میثاق‌های بین‌المللی است، تاکید کرد.

حزب سوسیالیست عربی مصر همچنین اشاره کرد که رژیم اشغالگر اسرائیل تا امروز به جنایت اشغال جولان عربی سوریه ادامه داده است و این جنایت با گذشت زمان فراموش نمی‌شود؛ زیرا هر اندازه اشغالگری طول بکشد، جولان به سوریه بازخواهد گشت.

حزب سوسیالیست عربی مصر در پایان بیانیه خود، خواستار همبستگی کشورهای عربی با سوریه و برقراری روابط کامل آنان با دمشق شد.

وزارت امورخارجه سوریه شنبه شب در واکنش به حملات پنجشنبه گذشته رژیم صهیونیستی به مناطقی از این کشور گفت که دمشق حق خود را در پاسخ به این تجاوزها به وسیله تمامی ابزارهای مناسب، محفوظ می‌داند.

در حمله پنجشنبه شب گذشته رژیم صهیونیستی به اطراف شهر حماه و طرطوس، ۲تن زخمی شدند.

تجاوزهای هوایی رژیم صهیونیستی در حالی است که دولت سوریه بارها با ارسال نامه به سازمان ملل متحد این حملات را محکوم و خواستار توقف آن شده است.

رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر بارها به دمشق و مناطق مختلف سوریه تجاوز هوایی کرده که با رهگیری به موقع پدافند هوایی سوریه در بیشتر مواقع این حملات دفع شده است.

https://irna.ir/xjKpFs

**لاوروف: غرب نمی تواند مانع تشکیل جهان چندقطبی شود

وزیر امورخارجه روسیه گفت: غرب به دنبال نادیده گرفتن فرایندهای تاریخی عینی است که ممکن است شکل گیری جهان چند قطبی را کند کند، اما هرگز قادر به متوقف کردن آن نخواهد بود.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

سرگئی لاوروف یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی Zvezda روسیه تصریح کرد: متأسفانه، شرکای غربی ما که افسار قدرت را به ایالات متحده واگذار کرده‌اند، به دنبال نادیده گرفتن فرایندهای تاریخی عینی هستند که ممکن است شکل گیری جهان چند قطبی را کند کند، اما هرگز قادر به توقف آن نخواهند بود.

وی در پاسخ به اینکه تا کنون چند کمربند چند قطبی ایجاد شده است؟ پاسخ داد: "این یک رویه توافقی نیست. این یک روند زندگی در مورد استعدادهای سیاستمداران است. آنها باید ببینند در زندگی واقعی چه می‌گذرد و سیاست خود را مطابق با خواسته‌های تاریخ بنا کنند. "

لاوروف افزود: بگذارید یک مثال از زندگی خود انگلیسی‌ها درباره تغییر بزنم. آنها ضرب‌المثلی دارند که می گویند قبل از ساختن مسیر باغ، باید به مردم اجازه داد مسیرهای آرزو را بسازند. به عبارت ساده، اینگونه باید در مسیر عمل کرد.

لاوروف تاکید کرد: عرصه بین‌الملل یعنی ایجاد یک سیاست فعال به گونه‌ای که با گرایش‌های عینی از جمله گرایش به چندقطبی مغایرت نداشته باشد. ما اینگونه عمل می‌کنیم.

https://irna.ir/xjKpFV

**جریان «الوفاء الاسلامی» بحرین خواستار تحریم انتخابات این کشور شد

جریان «الوفاء الاسلامی» بحرین یکشنبه شب در بیانیه‌ای از مردم خواست تا در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت نکنند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

در بیانیه این جریان آمده است: تحریم انتخابات پارلمانی تنها گزینه عملی مقاومت در برابر استبداد در بحرین است.

در ادامه این بیانیه آمده است: تجربه پارلمانی طی دو دهه گذشته، ساده‌ترین اهداف و مطالبات ملت بحرین را محقق نکرده و مردم بحرین از این تجربه، فقط شاهد عقبگرد در همه سطوح سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی هستند.

این بیانیه تأکید کرده است: پارلمان به دلیل سلطه اراده فردی رأس قدرت بر قانون اساسی، اصول قانون گذاری و نظارت خود را از دست داده است و در واقع یک مجلس صوری برای مشروعیت بخشی به رژیم دیکتاتوری است.

این جریان همچنین تأکید کرده که تحریم انتخابات، مخالفت صریح و واضح با فرآیند سیاسی است که از سال ۲۰۰۲ برگزار می‌شود و به صورت منظم، در تثبیت رژیم سلطه‌گر حرکت می‌کند و تحریم، یکی از ابزارهای سیاسی مهم در سلب مشروعیت از رژیم‌های طاغوتی است.

جریان الوفاء الاسلامی در پایان بیانیه خود از ملت بحرین خواست است که پای صندوق‌های رأی نروند؛ زیرا این صندوق‌ها، بحرین را به سمت آینده نامعلوم می‌برند و واقعیت موجود سلطه مطلقه را تثبیت می‌کنند.

پیش تر شیخ عیسی قاسم رهبر نهضت اسلامی بحرین گفته بود اگر مجلس آینده قرار است نماینده حکومت بحرین باشد و نه مردم آن، این همه هیاهو و مغالطه انتخاباتی برای چیست؟ مردم را راحت بگذارید.

انتخابات پارلمانی بحرین قرار است اکتبر آینده در این کشور برگزار شود.

بحرین از ۱۴ فوریه سال ۲۰۱۱ میلادی شاهد انقلاب مردمی علیه رژیم آل خلیفه است. مردم خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند.

ناآرامی‌های بحرین تاکنون ده‌ها کشته و هزاران زخمی برجای گذاشته و رژیم آل خلیفه همچنین صدها بحرینی را نیز سلب تابعیت کرده است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها رژیم آل خلیفه را به خاطر سرکوب مخالفان محکوم کرده و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این کشور شده‌اند.

https://irna.ir/xjKpG۶

**درگیری مسلحانه نیروهای فلسطینی با نظامیان صهیونیست در کرانه باختری

منابع خبری یکشنبه شب گزارش دادند، نیروهای مقاومت فلسطین به سمت نظامیان صهیونیست در ورودی شهرک «سلواد» واقع در رام الله آتش گشودند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

نیروهای مقاومت فلسطین به سمت ایست بازرسی ارتش رژیم صهیونیستی در ورودی شهرک سلواد آتش گشودند که منجر به وقوع درگیری شدید بین دو طرف شد.

رسانه‌های صهیونیستی همچنین از تیراندازی نیروهای مقاومت فلسطین به سمت پایگاه نظامی رژیم صهیونیستی در نزدیکی نابلس خبر دادند.

پایگاه خبری معا فلسطین گزارش داد، به دنبال وقوع تیراندازی در کرانه باختری، نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی حضور گسترده‌ای در این منطقه پیدا کردند و به دنبال عاملان تیراندازی هستند.

رسانه‌های فلسطینی روز یکشنبه نیز از تیراندازی به سمت نظامیان رژیم صهیونیستی در شهر جنین و یک شهرک دیگر رژیم صهیونیستی در کرانه باختری رود اردن خبر دادند.

افزایش مبارزه مسلحانه گروه‌های مقاومت فلسطین به ویژه در دو شهر نابلس و جنین که اسطوره مقاومت در کرانه باختری به شمار می‌روند، بیش از پیش سران رژیم صهیونیستی را نگران کرده است.

https://irna.ir/xjKpGh

**نخست‌وزیر لیبی: عاملان حمله به طرابلس را مجازات خواهیم کرد

«عبدالحمید الدبیبه» نخست‌وزیر دولت وحدت ملی لیبی یکشنبه شب در سخنرانی تلویزیونی در واکنش به درگیری‌های روز شنبه در طرابلس گفت که عاملان این حمله مجازات خواهند شد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

عبدالحمید الدبیبه گفت: برای همه کسانی که در حملات وحشیانه به طرابلس و حومه آن جان باختند، آرزوی آمرزش و مغفرت داریم.

وی افزود: بدبختی امروز ما این است که چگونه برخی از ما به این سطح از تبهکاری روی آورده‌اند. آنها حمله وحشیانه‌ای را علیه پایتخت کشور خودشان انجام دادند و از آن حملات نیز حمایت کردند.

نخست وزیر لیبی اضافه کرد، دولت، تدابیر مختلفی را در نظر گرفته که اولین مورد آن، محاکمه همه کسانی است که در حملات به طرابلس دست داشتند.

الدبیبه همچنین به انتخابات لیبی پرداخت و بر برگزاری آن تأکید کرد و گفت: نه به جنگ و نه به تمدید انتخابات، آری به برگزاری انتخابات.

وی همچنین افزود که به وزیر دفاع دستور داده است تا در روند تخلیه پادگان‌های خارج از طرابلس سرعت بخشیده شود.

پیش تر وزارت بهداشت لیبی از افزایش تعداد قربانیان درگیری‌های شهر طرابلس پایتخت این کشور به ۳۲ کشته و ۱۵۹ زخمی خبر داده بود.

این درگیری‌ها از جمعه شب به دنبال تشدید بحران سیاسی میان دولت وحدت ملی به ریاست "عبدالحمید الدبیبه" و دولت مکلف به ریاست "فتحی پاشاغا" در لیبی و شکل گیری درگیری مسلحانه میان دو گروه حامی آنها در طرابلس تشدید شد.

براساس گزارش‌ها، هم اکنون درپی عقب نشینی نیروهای درگیر، آرامش شکننده‌ای در شهر طرابلس برقرار شده است.

شهر طرابلس پایتخت لیبی در روزهای اخیر شاهد استقرار نیروهای نظامی است و این امر به دلیل وقوع درگیری مسلحانه در نتیجه اختلاف‌های سیاسی میان دولت‌های عبدالحمید الدبیبه و فتحی پاشاغا است و این درحالی است که سازمان ملل نسبت به این موضوع ابراز نگرانی شدید می‌کند.

الدبیبه رئیس دولت وحدت ملی لیبی است که برآمده از توافقنامه‌های سیاسی زیر نظر سازمان ملل در بیش از یکسال پیش است و در آن سو، پارلمان لیبی که در منطقه طبرق در شرق لیبی مستقر است، به فتحی پاشاغا به عنوان نخست وزیر در ماه مارس گذشته رای اعتماد داد اما در مقابل، الدبیبه تحویل قدرت به پاشاغا را نمی‌پذیرد و می‌گوید که قدرت را تنها از طریق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، به یک دولت منتخب تحویل خواهد داد.

https://irna.ir/xjKpGx

**سرگردانی مردم در انگلیس / رانندگان اتوبوس اعتصاب کردند

در بخش‌هایی از غرب لندن به عنوان بخشی از مناقشه بر سر پرداخت دستمزد، اعتصاب ۴۸ ساعته اتوبوس‌ها مردم شهر را سردرگم و گرفتار کرده است.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

اتحادیه کارگری یونیت گفت ۱۶۰۰ راننده در شرکت اتوبوسرانی لندن یونایتد متعلق به شرکت فرانسوی RATP روزهای یکشنبه و دوشنبه اعتصاب خواهند کرد.

همچنین جاده‌ها در سراسر مناطق Ladbroke Grove ،Westbourne Grove و Kensal Road مسدود شده‌اند.

اداره حمل و نقل لندن (TfL) خبر داد که ۱۰ درصد از شبکه اتوبوسرانی آن تحت تأثیر این اعتصاب قرار خواهد گرفت.

شصت و سه مسیر اتوبوس در غرب و جنوب غربی لندن و همچنین بخش‌هایی از منطقه ساری تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

یونیت ادعا می‌کند که این اختلاف در نتیجه افزایش دستمزد کارگران به میزان ۳.۶ درصد برای سال ۲۰۲۲ و ۴.۲ درصد برای سال آینده است و می گوید این یک کاهش حقوق مناسب است زیرا نرخ تورم واقعی (RPI) انگلیس در حال حاضر ۱۲.۳ درصد است.

سخنگوی اعتصاب کنندگان گفت: ما ازیونیت می‌خواهیم به میز مذاکره بازگردد تا رانندگان بتوانند افزایش حقوق خود را دریافت کنند و ما بتوانیم خدمات را بدون تاخیر بیشتر به مسافران بازگردانیم.

https://irna.ir/xjKpGv

**آغاز رزمایش نظامی مشترک ژاپن و آمریکا

رسانه‌های ژاپن گزارش دادند که تمرین نظامی مشترک آمریکا و ژاپن با هدف آموزش تیراندازی با سلاح‌های نوین، روز یکشنبه در استان کوماموتو در جزیره کیوشو آغاز شد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

تارنمای خبری اسپوتنیک یکشنبه شب نوشت، بر اساس اعلام ان اچ کی، این رزمایش که در شهر یاماتو در حال انجام است تا ۱۸ شهریور ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش حدود ۱۴۰۰ نیروی ژاپنی و ۷۰۰ سرباز آمریکایی در این تمرینات حضور دارند.

در این رزمایش برای اولین بار نیروهای ژاپنی از موشک انداز دستی ضد تانک جاولین ساخت آمریکا استفاده کردند.

https://irna.ir/xjKpGw

**۴ سرکرده داعش در عراق به هلاکت رسیدند

منابع خبری یکشنبه شب گزارش دادند ۴ تن از خطرناک‌ترین سرکرده‌های داعش در شهر موصل عراق به هلاکت رسیدند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

ستاد عملیات نینوا در سازمان الحشد الشعبی از کمین نیروهای بسیج مردمی علیه تروریست‌های داعش خبر داد.

بر اساس این گزارش، طی یک کمین حساب شده و با هماهنگی نیروهای اطلاعاتی الحشد، چهار نفر از خطرناک‌ترین سرکرده‌های داعش در شهر موصل به هلاکت رسیدند.

این گزارش می‌افزاید، شمار دیگری از عناصر گروه تروریستی داعش نیز زخمی شدند.

پیش تر ستاد اطلاع رسانی امنیتی عراق از انهدام یک مقر گروهگ‌های تروریستی داعش در حمله هوایی ارتش این کشور در استان الانبار خبر داده بود.

با وجود شکست داعش در عراق همچنان بقایای این گروه تروریستی در بخش‌هایی از بغداد، پایتخت و استان‌های دیاله، نینوا، صلاح الدین، کرکوک و الانبار هر از گاهی با استفاده از اصل غافلگیری دست به تحرک و انجام عملیات‌های تروریستی کور علیه شهروندان و نظامیان عراقی می‌زنند.

در مقابل، نیروهای نظامی و امنیتی عراق هنوز برای پاکسازی کامل این مناطق از وجود عناصر تروریستی تلاش می‌کنند.

https://irna.ir/xjKpGz

**لاپید و نتانیاهو یکدیگر را مسئول شکست در برابر ایران اعلام کردند

نخست‌وزیر موقت رژیم صهیونیستی و نخست‌وزیر پیشین این رژیم در آستانه انتخابات پارلمانی ماه نوامبر این رژیم، یکدیگر را مسئول شکست در مقابل قدرت دیپلماسی جمهوری اسلامی برای رفع تحریم‌ها اعلام کردند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

یائیر لاپید نخست‌وزیر موقت رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با خبرنگاران، به دوران حضور بنیامین نتانیاهو در قدرت در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و گفت که او با سخنرانی خود در کنگره آمریکا مانع از اصلاح برجام به نفع این رژیم شده است.

وی افزود: ما نباید اجازه دهیم شرایط سال ۲۰۱۵ دوباره تکرار شود.

بنیامین نتانیاهو رئیس ائتلاف اپوزیسیون در پارلمان رژیم صهیونیستی و نخست‌وزیر پیشین این رژیم نیز در واکنش به این اظهارات لاپید بیانیه‌ای صادر و از رویکرد لاپید و بنی گانتس وزیر جنگ این رژیم در مقابله با توافق احتمالی هسته‌ای با ایران انتقاد کرد.

وی در این بیانیه تصریح کرد: سال گذشته، لاپید و گانتس کاملا میدان مبارزه علیه توافق هسته‌ای ایران را ترک کردند. به مدت ۱۲ سال، ما قاطعانه با این توافق جنگیدیم و حتی باعث خروج آمریکا از آن شدیم.

نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی افزود: لاپید و گانتس فقط در یکسال حضور در قدرت، اجازه دادند توافقی بین ایران و آمریکا شکل بگیرد که آینده ما را به خطر می‌اندازد.

نتانیاهو در عین حال، از حضور در یک نشست مشترک با لاپید برای اطلاع از آخرین تحولات امنیتی در عصر امروز دوشنبه خبر داد.

بیانیه نتانیاهو، واکنش لاپید را در پی داشت و وی در پیامی توئیتری نوشت: تلاش‌های نتانیاهو برای حل معضل ایران فقط جنبه مطبوعاتی دارد.

لاپید تصریح کرد: آسیبی که نتانیاهو در دوره خود به دو موضوع راهبردی برای اسرائیل یعنی برنامه هسته‌ای ایران و روابط با آمریکا زد جدی و عمیق است و ما هنوز در حال ترمیم آن هستیم.

سران رژیم صهیونیستی با اذعان به برخورداری ایران از دانش هسته‌ای و نیز احتمال دستیابی به یک توافق با ایران، بار دیگر در سایه اختلاف‌نظرهای خود به تکاپو افتاده‌اند تا شاید بتوانند بر این روند تاثیر بگذارند.

شبکه تلویزیونی صهیونیستی «کان» نوشت: لاپید قرار است با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست سالانه سازمان ملل درباره توافق هسته ای ایران گفت و گو کند.

این شبکه همچنین از گفت‌وگوی تلفنی بایدن و لاپید در روزهای آینده خبر داد.

همزمان شبکه تلویزیونی صهیونیستی «آی ۲۴ نیوز» نیز گزارش داد که لاپید خواستار توضیح رئیس موساد درباره تحقیر آمریکا به خاطر امضای توافق هسته ای احتمالی با ایران شده است؛ امری که نشان از اختلافات داخلی و سردرگمی آنها در زمینه چگونگی برخورد با این پرونده دارد.

دیوید بارنی رئیس موساد پنج شنبه گذشته از آمریکا برای عجله در امضای توافق هسته ای انتقاد کرده و این توافق را مبتنی بر دروغ اعلام کرده بود. او همچنین قرار است هفته آینده به واشنگتن سفر کند.

https://irna.ir/xjKpJ۹

**عملیات تروریستی "جبهه النصره" در شمال سوریه

مرکز آشتی روسیه در سوریه اعلام کرد که عناصر مسلح گروه تروریستی «جبهه النصره» سه بار منطقه کاهش تنش در شمال غربی سوریه را گلوله باران کردند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

اولیگ ایگوروف، معاون مرکز آشتی روسیه در سوریه تصریح کرد که طی روز گذشته شاهد انجام سه مورد گلوله باران از سوی جبهه تروریستی النصره در منطقه کاهش تنش بودیم.

وی تاکید کرد: دو مورد گلوله باران در استان لاذقیه و یک مورد در استان ادلب بود.

بر اساس این گزارش، منطقه کاهش تنش ادلب که استان ادلب و بخش هایی از استان های حلب،حماه و لاذقیه را شامل می شود، آخرین پناهگاه عناصر مسلح گروهک تروریستی «تحریر الشام» به شمار می رود که عناصر جبهه النصره ستون فقرات این گروهک هستند. همچین برخی عناصر مسلح هم پیمان ترکیه در این منطقه مستقر هستند.

اولیگ ایگوروف، معاون رئیس مرکز آشتی روسیه در پایگاه حمیمیم در سوریه روز گذشته نیز گفته بود: افراد مسلح مستقر در منطقه التنف که تحت تصرف ارتش آمریکا قرار دارد، به مرکز گردان تیپ ۱۳۴ زرهی ارتش سوریه در غرب کوه "تل طویل" حمله کردند.

وی افزود: این حمله منجر به جان باختن یک سرباز سوری و مجروح شدن دو نفر دیگر شد.

ایگوروف در این باره گزارش داد که این حمله توسط یک پهپاد انجام شد.

ایگوروف تقریبا یک هفته پیش نیز در اظهاراتی گفت که نیروی هوایی روسیه یک پایگاه گروه تروریستی "جبهه النصره" (تحریرالشام) را بمباران کرده است، این تروریست ها در بمباران مناطق خان شیخون و سراقب در استان ادلب دست داشته اند. این مقام روس تاکید کرد که مرکز ارتباطات و مقر تروریست ها و همچنین انبار مهمات توپخانه ای منهدم شده است.

https://irna.ir/xjKpHz

**بحران انرژی در اروپا/ احتمال افزایش ۲ برابری واردات گاز فرانسه از الجزایر

رسانه‌های فرانسوی به استناد اظهارات سخنگوی دولت در مورد اخباری که قرار است در روزهای آینده از توافق این کشور با الجزایر منتشر شود، از احتمال افزایش ۵۰ درصدی واردات گاز از این کشور آفریقایی خبر می‌دهند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» با اشاره به اظهارات الیویه وران (Olivier Véran) سخنگوی دولت فرانسه از نزدیک شدن مواضع در دیدار روسای جمهوری دو کشور فرانسه و الجزایر و اخباری که قرار است به زودی در این باره منتشر شود، نوشت: امانوئل مکرون دست خالی از سفر سه روزه خود بازنگشته است. مکرون عصر پنجشنبه در راس هیئتی عالی‌رتبه به الجزایر سفر کرده بود.

در این میان رادیو «اروپ۱» میزان افزایش احتمالی واردات گاز از الجزایر را تا ۵۰ درصد پیش‌بینی کرده است.

وزارت انتقال انرژی فرانسه مبادلاتی میان گروه انرژی «انژی» (Engie) فرانسوی و شرکت نفت و گاز «سوناطراک» الجزایر را از چند ماه پیش و «در چارچوب تنوع بخشی به منابع تامین گاز» تایید کرده است.

بر پایه این گزارش، پاریس همانند سایر شرکای اروپایی خود و در حالی که روسیه عرضه گاز را محدود کرده است، برای تامین گاز نیازمند اتکا به منابع جایگزین شده است. در ماه آوریل (فروردین و اردیبهشت)، ایتالیا با طرف الجزایری برای تامین گاز بیشتر قرارداد امضا کرد.

این گزارش با اشاره به این که کاترین مک گرگور یکی از اعضای هیئت همراه مکرون در سفر به الجزایر بوده است، نوشت: افزایش سطح تبادلات فرانسه با این کشور از آنجا که انژی مدتهاست که مهمترین خریدار گاز طبیعی مایع از این کشور آفریقایی است، چندان دور از ذهن نیست.

لو فیگارو نوشت: این توافق نمی تواند همه مشکلات فرانسه را در حوزه انرژی که بهای آن در اروپا به شدت افزایش یافته، برطرف کند. الجزایر هفتمین صادرکننده گاز در دنیا نمی تواند به تنهایی نبود روسیه را در این بازار جبران کند. امروز الجزایر می تواند ۱۱ درصد از گاز مصرفی اروپا را تامین کند و این در حالی است که سهم روسیه ۴۷ درصد بود.

مکرون پیشتر گفته بود: در وضعیتی نیستیم که گاز الجزایر بتواند معادلات را تغییر دهد.

رئیس جمهوری فرانسه با این حال از تامین ۹۰ درصدی ذخایر گازی مورد نیاز برای زمستان امسال خبر داده بود.

لو فیگارو نوشت: در هر صورت همه از افزایش واردات گاز ار الجزایر راضی خواند بود چرا که نگرانی از مواجهه با زمستان را کاهش خواهد داد.

https://irna.ir/xjKpKx

**گوترش: سلاح هسته‌ای باید به تاریخ بپیوندد

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی مبارزه با آزمایش های هسته‌ای ضمن ویرانگر خواندن سلاح اتمی تاکید کرد که این ابزار مرگبار باید به تاریخ بپیوندد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در توئیتی نوشت که سلاح های هسته ای باید به تاریخ بپیوندد. وی خاطرنشان کرد: این ابزار مرگ هیچ پیروزی یا امنیتی را تضمین نمی کند.

دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه جامعه جهانی باید به طور کامل سلاح های هسته ای را کنار بگذارد، افزود: دنیای ما به اندازه کافی گروگان سلاح هسته ای بوده است. این ابزار نه تنها ضامن هیچ پیروزی و امنیتی نیست، بلکه تنها نتیجه آن ویرانی است. بیایید آزمایش های اتمی را برای همیشه کنار بگذاریم و سلاح هسته ای را به تاریخ بسپاریم.

امروز ۲۹ اوت (۷ شهریور) روز جهانی مبارزه با آزمایش های هسته ای است که در سال ۲۰۰۹ به ابتکار قزاقستان و براساس قطعنامه ۶۴/۳۵ مجمع عمومی سازمان ملل متحد نامگذاری شد.

https://irna.ir/xjKpK۲

**تاس: پنتاگون نظامیان سابق افغانستان را به اوکراین می‌فرستد

خبرگزاری تاس به نقل از یک منبع آگاه نوشت: پنتاگون خلبان‌ها و نیروهای نظامی یگان‌های ویژه سابق افغانستان را برای اعزام به اوکراین آموزش می‌دهد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

این منبع نظامی- سیاسی که خبرگزاری تاس به نامش اشاره‌ای نکرده است افزود: وزارت دفاع آمریکا از سال گذشته در حال جذب خلبان‌های افغانستانی است که به این کشور فرار کردند.

به ادعای این منبع ناشناس، این برنامه آموزشی در ایالت کالیفرنیا صورت ‌می‌گیرد و قرار است تمام خلبان‌های آموزش دیده‌ افغان از طریق لهستان به اوکراین اعزام شوند.

وی تاکید کرد که این دوره آموزشی نه تنها شامل خلبان‌های سابق بلکه شامل افغانستانی‌های که در گذشته در واحدهای ویژه فعالیت می‌کردند نیز می‌شود.

به گزارش تاس، این گونه تلاش‌های غربی‌ها تاثیری بر خروجی عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین ندارد و تنها آن را به تعویق می‌اندازد.

کشورهای غربی و هم پیمانانشان با ارسال کمک های نقدی، تجهیزات و اسلحه به اوکراین که از بیش از ۶ ماه پیش با روسیه درگیر جنگ شده است، کمک های نظامی به کی یف را افزایش می دهند.

تاکنون بسیاری از کارشناسان درباره ورود کشورهای غربی از جمله آمریکاو همچنین ناتو به جنگ اوکراین هشدار داده و درباره شروع جنگ هسته‌ای یا جنگ جهانی سوم ابراز نگرانی کرده‌اند.

به تازگی «ریچارد بلک» مقام سابق وزارت دفاع آمریکا در اظهاراتی اعلام کرد که نه ایالات متحده و نه ناتو به تعداد اوکراینی‌های کشته شده در درگیری میان این کشور و روسیه اهمیت نمی‌دهند و برای آن‌ها، پیروزیِ طرف خودشان مهم است.

بلک تاکید کرد که اوکراین در تصمیم‌گیری برای صلح یا ادامه جنگ نقشی ندارد و تصمیم در این مورد با واشنگتن است.

از زمان روی کار آمدن بایدن، آمریکا در مجموع تقریبا ۱۰.۶ میلیارد دلار کمک امنیتی در اختیار اوکراین قرار داده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

https://irna.ir/xjKpJF

**سناتور حامی ترامپ نسبت به شورش در آمریکا هشدار داد

لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه در اظهاراتی نسبت به استانداردهای دوگانه در برخورد با دونالد ترامپ انتقاد کرد و هشدار داد اگر این رئیس‌جمهوری پیشین محکوم شود، در خیابان‌ها شورش رخ می‌دهد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوری خواه و از جمله حامیان «دونالد ترامپ» دیروز یکشنبه هشدار داد که اگر رئیس جمهوری پیشین به جرم خروج اسناد محرمانه و فوق سری از کاخ سفید و کشف آنها در اقامتگاهش تحت تعقیب قانونی قرار گیرد، در خیابان ها شورش می شود.

گراهام که این سخنان را در یک گفت و گو با شبکه خبری "فاکس نیوز" بر زبان می آورد، خطاب به «تری گودی» مجری برنامه گفت: اگر دونالد ترامپ به دلیل سوء استفاده از اطلاعات طبقه بندی شده تحت پیگرد قانونی قرار گیرد، در خیابان ها شورش می شود.

اندکی پس از این اظهارات، ترامپ بعد از ظهر یکشنبه بخشی از این مصاحبه را در شبکه اجتماعی "تروث" به اشتراک گذاشت.

گودی که در سال ۲۰۱۲ رئیس کمیته منتخب مجلس نمایندگان بر سر ماجرای بنغازی بود، درمورد حملات تروریستی سال ۲۰۱۲ در لیبی که منجر به کشته شدن چهار آمریکایی شد و یک سرور ایمیل خصوصی مورد استفاده هیلاری کلینتون وزیر وقت امور خارجه آمریکا، تحقیق می کرد.

گراهام در این گفت و گوی خبری نسبت به استانداردهای دوگانه برای برخورد با ترامپ ابراز نگرانی کرد و هشدار خود را درباره شورش تکرار کرد.

هشدار گراهام در حالی است که شخص وی نیز در ارتباط با تماس های تلفنی با مقام های انتخاباتی جورجیا که به دنبال تغییر نتایج انتخابات در این ایالت بودند، احضار شده است.

این سناتور کارولینای جنوبی روز یکشنبه همچنین در مورد ادعاهایی صحبت کرد که به «هانتر بایدن» پسر رئیس جمهوری آمریکا مربوط می شود؛ ادعاهایی که براساس آن گفته می شود پلیس فدرال باید از تحقیقات در مورد کامپیوتر شخصی هانتر بایدن دست بردارد.

وی سپس اضافه کرد: اکثر جمهوری خواهان، از جمله شخص من، معتقد هستیم که در مورد ترامپ قانونی برخورد نمی شود و تنها موضوع کنترل وی است. من هرگز به اندازه الان نگران قانون و سیاست نبوده ام.

ماموران اف.بی.آی هشتم ماه اوت (۱۷ مرداد) برای کشف و ضبط اسناد محرمانه ای که ترامپ هنگام ترک کاخ سفید آنها را به اقامتگاهش در فلوریدا منتقل ساخت، یورش بردند و اکنون این رئیس جمهوری پیشین با اتهام نگاه داشتن اسناد محرمانه کشوری مواجه است که در صورت اثبات به نقض «قانون جاسوسی» که پیشینه آن به جنگ اول جهانی باز می گردد، ممکن است دستکم به ۱۰ سال زندان محکوم شود.

https://irna.ir/xjKpLj

**وزیر دفاع کره‌جنوبی: کره شمالی آماده انجام آزمایش هسته‌ای است

وزیر دفاع کره جنوبی امروز (دوشنبه) اعلام کرد کره شمالی آماده انجام آزمایش هسته‌ای است اما هنوز نشانه "مشخصی" برای اجرای قریب الوقوع آن دیده نمی‌شود.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

«لی جونگ سوپ» وزیر دفاع کره جنوبی در جلسه پارلمان این کشور گفت به نظر می‌رسد کره شمالی به آمادگی خود برای انجام آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما (ICBM) و یا موشک بالستیک کوتاه برد (SRBM) ادامه می‌دهد.

اظهارات وی در حالی مطرح شد که نگرانی‌ها درباره احتمال انجام اقدامات تحریک‌آمیز از سوی پیونگ یانگ به بهانه واکنش به رزمایش نظامی «اولشی فریدم شیلد» میان سئول و واشنگتن شدت گرفته است.

وزیر دفاع کره جنوبی در جلسه مجمع ملی کمیته دفاعی افزود: «درحالی که کره شمالی در ظرفیت های موشکی هسته‌ای پیشرفت می کند و آمادگی برای انجام هفتمین آزمایش هسته‌ای را کامل می کند، شرایط امنیتی خطیر ادامه دارد. براساس اطلاعات ارتش ما وضعیت دفاعی محکمی برای مقابله با تهدیدهای امنیتی حفظ کرده است.

طی این جلسه لی جونگ سوپ همچنین توضیحاتی درباره نتایج تحقیقات نظامی ماه گذشته ارائه داد.

https://irna.ir/xjKpLQ

**شروط دولت صنعا برای پیشرفت در پرونده نظامی با ائتلاف متجاوز

کمیته نظامی دولت نجات ملی یمن در صنعا برای پیشرفت در مذاکرات مربوط به پرونده نظامی با ائتلاف متجاوز سعودی سه شرط تعیین کرد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

کمیته نظامی دولت نجات ملی یمن اعلام کرد که سه شرط شامل پرداخت حقوق کارمندان دولت، برداشتن محدودیت از کشتی های رسیده به بندر الحدیده و افزایش پروازهای فرودگاه بین المللی صنعا برای پیشرفت مذاکرات در پرونده نظامی وجود دارد.

کمیته نظامی دولت نجات ملی یمن در گفت وگوها با دولت دست نشانده ائتلاف متجاوز که زیر نظارت سازمان ملل در امان پایتخت اردن برگزار می شود، تاکید کرد که طرف دیگر مذاکرات اقدامات کارشکنانه انجام می دهد و از جمله این اقدامات می توان به عدم حضور در نشست های اردن و تداوم نقض آتش بس اشاره کرد.

این کمیته خاطرنشان کرد: طرف مقابل همچنان کشتی های ما را توقیف می‌کند و علیرغم آتش بس و تعهدات مکرر مبنی بر آزادی کشتی ها، اکنون یک نفتکش از اوایل سال میلادی و دو نفتکش از مدت ها قبل تر توقیف شده اند.

کمیته نظامی دولت نجات ملی یمن یمن تاکید کرد: این اقدامات درحالی است که ملت یمن خواهان تحقق نتایج آتش بس و کاهش درد و رنج هایی است که در پی جنگ ظالمانه علیه این کشور بوجود آمده است.

یحیی عبدالله الرزامی، رئیس کمیته نظامی دولت نجات ملی یمن تاکید کرد که در مذاکرات پرونده نظامی پیشرفتی حاصل نمی شود؛ مگر اینکه حقوق ها پرداخت، کشتی ها آزاد و پروازها گسترش یابد.

وی خواهان گشایش بنادر به روی کشتی های حامل مشتقات نفتی و تجاری و توقف راهزنی دریایی ائتلاف متجاوز به یمن شد و گفت که این اقدامات بر خلاف قوانین بین المللی است اما سازمان ملل در برابر آن سکوت کرده است.

الرزامی گفت که از مهم ترین موفقیت های فعالیت کمیته نظامی رسیدن به ساز وکار واضح و مورد اعتماد است که پرداخت حقوق و گشایش کامل فرودگاه بدون هیچ گونه قید و شرط را تضمین کند و این حق ملت یمن است.

بر اساس این گزارش، اعضای کمیته نظامی دولت نجات ملی یمن روز پنجشنبه وارد پایتخت اردن شدند تا در دور جدید مذاکرات با نمایندگان دولت دست نشانده ائتلاف متجاوز به یمن مشارکت و درخصوص راه های کاهش نقض آتش بس و گشایش راه های مسدود شده در استان تعز و استان های دیگر گفت وگو کنند.

برپایه این گزارش، پیش از این نیز چند دور مذاکره بین کمیته نظامی دولت نجات ملی یمن و نمایندگان دولت دست نشانده ائتلاف متجاوز به این کشور در این زمینه برگزار شد اما به نتیجه ای نرسید.

https://irna.ir/xjKpKW

**وزیر دولت اوباما: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تصمیم غیرعقلانی بود

«ارنست مونیز» یکی از اعضای سابق تیم مذاکره‌کننده دولت آمریکا در حصول توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، با اشاره به مذاکرات وین به شبکه خبری سی ان ان گفت: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تصمیمی نابخردانه بود و این به نفع همگی است که به این توافق بازگردیم.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

مونیز، وزیر سابق انرژی آمریکا، در ویژه برنامه «جی پی‌اس» شبکه تلویزیونی سی ان ان با اشاره به این مطلب که جان کربی؛ هماهنگ کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی در کاخ سفید گفته است، آمریکا به احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران نزدیک‌تر شده است، گفت: بله اینطور به نظر می رسد که به حصول این توافق نزدیک تر شده‌ایم.

وی در ادامه این مصاحبه گفت: ما پنج سال باارزش را به علت تصمیم نابخردانه رئیس‌جمهور ترامپ که منجر به خروج آمریکا از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸ شد، از دست دادیم، هنوز هم بر این باورم که بهتر می بود که به این توافق بازگردیم.

فشار حداکثری اقدامی بی اثر

مونیز افزود: در این میان، باید بگویم فشار به اصطلاح حداکثری که ترامپ با خروج از برجام در سال ۲۰۱۸ علیه ایران به راه انداخت، هیچ "تاثیری مادی" بر برتری منطقه‌ای ایران نداشته است. در واقع، تصور می کنم به راحتی می توان استدلال کرد که تنش منطقه‌ای نه تنها کاهش نیافته بلکه تشدید هم شده است چرا که به نظر نمی‌رسد منابع مالی بر توانایی آنها (ایران) در داشتن برتری منطقه‌ای متغیر کلیدی به شمار رود.

این عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته ای آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما با اشاره به اقدام نابخردانه دولت قبل آمریکا در خروج از برجام افزود: امروز، یکی دیگر از تبعات ناگوار تصمیم سال ۲۰۱۸ آمریکا مبنی بر خروج از برجام این است که ایران را بیش از پیش به سمت روسیه و چین سوق داده‌ایم.

https://irna.ir/xjKpMq

**تیراندازی در ایالت اورگان ۳ کشته برجا گذاشت

تیراندازی یک‌شنبه شب به وقت محلی در فروشگاهی در شهر «بند» (Bend) ایالت اورگان آمریکا، سه کشته بر جا گذاشت.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

ماموران پلیس پس از حضور در صحنه حادثه جسد فردی را یافتند که به نظر می‌آید عامل تیراندازی باشد.

بر اساس این گزارش، دستکم یک نفر پس از حضور در محوطه پارکینگ فروشگاه شروع به تیراندازی کرده که تاکنون تلفاتی در این رابطه گزارش نشده است.

سپس عامل تیراندازی وارد فروشگاه شده و نخستین فرد را به قتل رسانده است. سپس با تیراندازی در داخل فروشگاه فرد دوم را نیز کشته‌ است.

بنابر گزارش اولیه پلیس، نیروهای محلی از اسلحه خود استفاده نکرده‌اند و پس از حضور در محل حادثه جسد عامل تیر اندازی را آن‌جا یافتند.

تحقیقات پلیس در رابطه با این تیراندازی همچنان ادامه دارد.

طبق بررسی Small Arms Survey، شهروندان آمریکایی ۳۹۳ میلیون سلاح گرم دارند که این کشور را در بالاترین سرانه سلاح های مرگبار برای هر نفر در جهان قرار می‌دهد.

خشونت مسلحانه در سراسر آمریکا رخ می‌دهد، اگرچه شهرهایی مانند پورتلند (اورگان، غرب)، آلبوکرکی (نیومکزیکو، جنوب) و فرزنو (کالیفرنیا، غرب) در طول سال ۲۰۲۱، رکوردهای جدید قتل را به نام خود ثبت کردند.

بنابر اعلام مرکز اطلاعات «آرشیو خشونت با اسلحه» آمریکا (GVA)، آمده است: در سال جاری میلادی حداقل ۳۸۱ فقره «تیراندازی جمعی» بوده که این آمار یعنی وقوع بیش از ۱.۷ درصد تیراندازی جمعی در هر روز. براساس تعریف آرشیو خشونت با اسلحه ، تیراندازی دسته جمعی در آمریکا به آن دسته از تیراندازی هایی اطلاق می شوند که در آن فرد مهاجم اقدام به تیراندازی به حداقل چهارنفر کرده باشد.

بنابرگزارش ها، برای هر ۱۰۰ آمریکایی حدود ۱۲۰ قبضه اسلحه وجود دارد ؛ آرشیو خشونت با اسلحه آمریکا ۱۳ خرداد ماه گزارش داد که تا دوم ژوئن سال جاری (۱۲خرداد ۱۴۰۱) بیش از هشت هزار نفر بر اثر خشونت با سلاح گرم در آمریکا کشته و ۱۵ هزار نفر دیگر مجروح شده‌اند.
https://irna.ir/xjKpMc

**روند کاهش ارزش یورو ادامه می‌یابد

با تداوم تورم و افزایش شدید قیمت‌ها در اروپا و نزدیک‌شدن بیش از پیش این قاره به رکود، کارشناسان پیش‌بینی کردند که روند کاهش ارزش یورو همچنان ادامه خواهدیافت.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

در حالیکه ارزش یورو در دو سال گذشته از آغاز همه گیری ویروس کرونا به پایین ترین حد خود رسیده و بحران انرژی در اروپا خطر رکود را در این قاره شدت داده است، سرمایه گذاران همچنان معتقدند که ارزش یورو باز هم کاهش می یابد و علاوه بر رکود، تورم و افزایش شدید قیمت ها نیز اروپا را تهدید می کند.

فایننشال تایمز نوشت: «ایزابل اشنابل» عضو هیات‌مدیره بانک مرکزی اروپا و «فرانسوا ویلروی دی گالهو» رئیس بانک مرکزی فرانسه عضو در گردهمایی سالانه بانک‌های مرکزی که از تاریخ ۳ شهریور در "جکسون هول" آمریکا برگزار می شود، نسبت به تداوم طولانی مدت سیاست‌های پولی فشرده در اروپا هشدار دادند.

براساس داده‌های کمیسیون معاملات آتی کالا، معامله گران در هفته منتهی به ۲۳ اوت (یکم شهریور)، ۴۴ هزار و ۱۰۰ قرارداد خالص فروش داشتند که بزرگترین نزول یورو را نسبت به هفته نخست مارس ۲۰۲۰ نشان می دهد؛ زمانی که سرمایه گذاران موقعیت های فروش خالص ۸۶ هزار و ۷۰۰ یورویی را داشتند، زیرا اقتصاد منطقه یورو تا این اندازه وارد رکود نشده بود.

رکود تورمی به وجود همزمان تورم و رکود اقتصادی گفته شده که در تعریف اقتصادی به دو دوره سه ماهه پیاپی رشد منفی در اقتصاد یک کشور اطلاق می شود. تورم از نظر علم اقتصاد، اشاره به افزایش پیوسته سطح عمومی تولید پول، درآمدهای پولی یا قیمت است. تورم عموما به معنی افزایش غیرمتناسب سطح عمومی قیمت در نظر گرفته می شود و روند مستمر فزاینده و نامنظم افزایش قیمت ها در اقتصاد است.

https://irna.ir/xjKpPJ

**صدر اعظم اتریش: نباید اجازه دهیم پوتین به جای اروپا تصمیم بگیرد

صدراعظم اتریش، تعریف سپر تعرفه انرژی در اتحادیه اروپا را به منظور متوقف ساختن جنون این بازار خواستار شد و تصریح کرد: نباید اجازه داد تا هر روز پوتین به جای اروپا تصمیم بگیرد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

کارل نهمر صدراعظم اتریش، اتحادیه اروپا را به «جدا کردن قیمت برق از گاز» برای کاهش قیمت‌ها فراخواند و این مساله را دستور جلسه نشست فوری اتحادیه خواند.

رئیس دولت محافظه‌کار اتریش در بیانیه‌ای عنوان کرد: بهای برق باید کاهش یابد و نباید اجازه داد تا هر روز پوتین به جای اروپا تصمیم بگیرد.

نهمر افزود: باید جنونی که در حال حاضر گریبان بازارهای انرژی را گرفته متوقف کنیم و این امر تنها در سطح ملی یا چارچوب اروپا ممکن نیست.

بحران افزایش بهای انرژی سراسر اروپا را فراگرفته و پیتر فیالا نخست وزیر جمهوری چک روز جمعه نشست اضطراری وزرای انرژی کشورهای اروپایی را خواستار شد.

صدر اعظم اتریش دستور این جلسه را جدا کردن بهای گاز از برق عنوان و اعلام کرد در این باره با اولاف شولتس همتای آلمانی خود و نیز فیالا صحبت کرده است.

در هفتمین ماه از جنگ اوکراین بهای انرژی در اروپا به رشد سرسام آور خود ادامه می دهد و روز جمعه رکوردی بی سابقه را ثبت کرد. مساله ای که هشداری برای افزیش قابل توجه هزینه های زندگی در فصل زمستان محسوب می‌شود.

خبرگزاری فرانسه یکی از دلایل این افزایش بهای بی‌سابقه را کاهش عرضه گاز روسیه به اروپا به دلیل حمایت آنان از اوکراین عنوان کرد و نوشت: ۲۰ درصد از برق اروپا از نیروگاه‌های حرارتی گازی تامین می‌شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) و تنها یک روز پیش از آغاز جنگ اوکراین، شورای اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام نخستین بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرد.

پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» و طرف غربی آن را «تهاجم نظامی» در اوکراین خواندند، آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ اوکراین با همه تبعات گسترده سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی و زیست‌محیطی‌اش همچنان ادامه دارد.

اتحادیه اروپا تاکنون شش بسته تحریم را علیه روسیه تصویب کرده است که بر مبنای آخرین مورد آن صادرات نفت مسکو به کشورهای عضو تا پایان سال ۲۰۲۲ (دی ماه) به‌طور کامل متوقف می‌شود. این تحریم‌ها تا کنون با افزایش بهای سوخت به افزایش بی سابقه تورم در این کشورها منجر شده است.

https://irna.ir/xjKpNP

**چین و کره‌جنوبی همکاری‌های اقتصادی را گسترش می‌دهند

چین و کره جنوبی در جلسه وزیران اقتصاد دو کشور تفاهمنامه‌ای در زمینه تقویت همکاری اقتصادی و زنجیره تامین امضا کردند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

کارشناسان معتقدند با امضای تفاهمنامه ای که در جلسه وزیران اقتصاد چین و کره جنوبی برای تقویت همکاری اقتصادی انجام شد و باتوجه به روابط دوجانبه در سی‌امین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک میان دو کشور به نظر می‌رسد سئول خواستار حفظ اعتماد مشترک با پکن پیش از پیوستن به «ائتلاف نیمه رساناها» (semiconductor alliance) به رهبری آمریکاست که به نظر می‌رسد چین را هدف گرفته است.

این تفاهمنامه در طول هفدهمین جلسه همکاری اقتصادی چین و کره جنوبی که به شکل مجازی میان «هی لیفنگ» رئیس کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین و «چو کی یونگ هو» وزیر دارایی کره جنوبی امضا شد.

«هی لیفنگ» همچنین خاطرنشان کرد چین و کره جنوبی به عنوان دو طرف که از پایه گذاران سیستم تجارت آزاد جهانی هستند و از آن بهره می‌برند باید به شکل مشترک تضمین کننده امنیت، ثبات و جریان صنعتی دو کشور و جهان باشند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد چین و کره جنوبی بتوانند به تبادل عمیق و اشتراک‌گذاری فرصت‌ها برای توسعه ادامه دهند.

براساس بیانیه‌ای که از سوی کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین منتشر شد در طول این جلسه دو طرف توافق کردند تا همکاری اقتصادی در زنجیره تامین، زنجیره صنعتی و سیاست های مبادله ای در زمینه حذف دی اکسید کربن را تقویت کنند.

برپایه گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی با اشاره به وزارت دارایی این کشور آمده است براساس این تفاهمنامه قرار است سازمان جدیدی در زنجیره تامین میان دو کشور با هدف مذاکره درباره مسائل مرتبط در این رویداد و یا هرگونه اختلالی در زنجیره تامین با تقویت سیاست مشاوره و گفتگو آغاز به کار کند.

جلسه همکاری اقتصادی چین-کره جنوبی از سال ۱۹۹۹ معمولا در سطح گفت وگوی مقام های عالی رتبه دو کشور و مکانسیم تبادل در زمینه اقتصادی برگزار می‌شود و تا کنون ۱۶ بار به شکل موفقیت آمیز برگزار شده است. جلسه وزیران بعدی در سال ۲۰۲۳ در کره جنوبی برگزار خواهد شد.

https://irna.ir/xjKpMS

**بحران رهبری در حزب جمهوریخواه آمریکا

«آدام کینزینگر»، عضو مجلس نمایندگان آمریکا گفت که جمهوری‌خواهان در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره با یک «مشکل واقعی» مواجه اند، زیرا دچار ضعف رهبری در مجلس سنا و نمایندگان هستند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

کینزینگر در مصاحبه با برنامه «میت د پرس» شبکه خبری ان بی سی اظهار داشت: جمهوریخواهان دچار مشکل هستند زیرا رهبری ندارند . کوین مک کارتی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا این حزب را رهبری نمی کند و به خواسته تیلور گرین نماینده جمهوریخواه عمل می کند.

کینزینگر همچنین درباره میچ مک کانل رهبر اقلیت سنا گفت: او تلاشی برای نجات سنا نمی کند. ما رهبر نداریم و عجیب نیست که اساسا آنچه را که دونالد ترامپ می گوید باور می کنیم.

با نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای، رقابت برای کنترل کنگره بین دموکرات ها و جمهوری خواهان شدیدتر شده است.

در حالی که نامزدهای حزب جمهوری خواه، دولت بایدن را به اتهام سوء مدیریت اقتصادی و ایجاد تورم بالا مورد انتقاد قرار می دهند، دموکرات ها به شدت بر سر حقوق سقط جنین مبارزه می کنند و به دنبال این هستند که جمهوری خواهان را در این موضوع افراطی معرفی کنند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان که در اوایل سال جاری از برتری در مقابل دموکرات ها در انتخابات ماه نوامبر برخوردار بودند، اکنون در حال از دست دادن موقعیت خود هستند در حالی که پیش‌بینی‌ها به سمت دموکرات‌ها تغییر می‌کند.

حزب جمهوری‌خواه همچنین درگیر اختلافات داخلی بین ترامپ و مک ‌کانل است. رهبر اقلیت سنا پیشتر گفته بود مجلس نمایندگان به احتمال زیاد بیشتر از سنا کرسی هایش را از دست خواهد داد. ترامپ خواستار برکناری مک کانل از سمت رهبری اش شده است.

کینزینگر، از اعضای کمیته منتخب مجلس نمایندگان است که درباره حمله ۶ ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا تحقیق می کند. وی روز یکشنبه گفت: یکی دیگر از مسائل نگران کننده در مورد حزب جمهوری خواه که در نوامبر برگزار می شود، انتخابات ۲۰۲۰ است که بسیاری همچنان به دروغ ادعا می کنند که در آن تقلب شده است.

وی در این زمینه گفت: این کشور نمی تواند خارج از دموکراسی به حیات خود ادامه دهد. این موضوع به جنگ قدرت بین گروه‌هایی از نژادهای مختلف، از قومیت‌های مختلف، از مذاهب مختلف تبدیل خواهد شد، زیرا چیزی که ما را در کنار هم نگه می‌دارد این باور است که می‌توانیم آزاد و مستقل باشیم.

انتخابات میان دوره ای آمریکا سه شنبه، ۸ نوامبر ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد. در این انتخابات، برای تعیین تکلیف تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا رای‌‍‌گیری صورت خواهد گرفت. همچنین در این انتخابات، تکلیف فرماندارانِ جدید ۳۶ ایالت آمریکا مشخص خواهد شد. این انتخابات اولین انتخابات پس از سرشماری ۲۰۲۰ در آمریکاست و از این حیث نیز بسیار حائز اهمیت است.

https://irna.ir/xjKpMt

**حزب‌الله لبنان: عملیات آزادسازی دوم به نقشه شوم آمریکا پایان داد

رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان گفت که عملیات آزادسازی دوم (آزادسازی شرق لبنان از گروهک های تکفیری‌)، سناریوی مخرب و نقشه شوم آمریکا در قالب تکفیری را از بین برد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

«سید هاشم صفی الدین» امروز دوشنبه در سخنانی همزمان با فرا رسیدن پنجمین سالروز آزادی سازی شرق لبنان از چنگ تروریست‌های تکفیری که به عملیات «آزادسازی دوم سرزمین لبنان» معروف است، اعلام کرد که «آمریکا گروه‌های تکفیری را برای در تنگنا قرار دادن و محدود کردن مقاومت در مسایل فرقه‌ای و طایفه‌ای، در مقابل ما قرار داد اما نتوانست کاری از پیش ببرد».

به گزارش پایگاه خبری العهد، رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان در ادامه گفت که «عملیات آزادسازی دوم در سال ۲۰۱۷، سناریوی خبیث آمریکایی با چهره مخدوش تکفیری را خنثی کرد».

عملیات حزب‌الله لبنان برای اخراج تروریست‌ها از شرق لبنان در روز ۲۱ جولای ۲۰۱۷ (۳۰/۰۴/۱۳۹۶) تحت عنوان «و إن عدتم عدنا» (اگر شما بازگردید، ما هم بازمی‌گردیم) آغاز شد و در تاریخ ۲۶ آگوست (چهارم شهریور ماه ۱۳۹۶) اراضی لبنان به‌صورت کامل از دست گروه‌های تروریستی پاکسازی شد.

سید صفی الدین که این اظهارات را در جریان برگزاری مراسم سالگرد شهادت حاج عباس الیتامی «ابو میثم» به همت حزب الله در مجتمع سید الشهدا در منطقه الهرمل، عنوان می کرد، افزود: «نبرد آزادسازی دوم ثابت کرد که منطقه مرزی البقاع (شرق لبنان) مقاومتی است که با هیچ تبلیغاتی نمی‌توان آن را متزلزل کرد و تحت تأثیر قرار داد. به همین دلیل تکفیری‌ها شکست خوردند، آمریکا عقب نشینی کرد، سوریه پیروز شد و بقاع و لبنانِ مقاوم عزیز باقی ماندند».

وی خاطرنشان کرد: «ما به عنوان فرزندان مقاومت اسلامی در لبنان یک گزینه داریم و آن این است که در مقابل اسرائیل بایستیم و آمریکا و سناریوی آمریکایی را شکست دهیم تا لبنان و منطقه خود را از همه اهداف شوم نجات دهیم».

صفی الدین تصریح کرد: «امروز دشمنان ما لبنان، سوریه و فلسطین را محاصره (اقتصادی) کرده‌اند تا بر محور مقاومت فشار بیاورند و لبنانی‌ها، سوری‌ها و فلسطینی ها را تسلیم شرایط آمریکا و اسرائیل کنند».

رئیس شورای اجرایی حزب الله اضافه کرد: « حزب‌الله وظیفه خود می‌داند که کشور غرق نشود تا هیچ نیروی خارجی کشور را هدف قرار ندهد و در مقابل فشارهای آمریکا و شرایط سخت سیاسی، اقتصادی و معیشتی تسلیم نشویم».

https://irna.ir/xjKpRR

**برنامه جهانی غذا: ۶ میلیون نفر در افغانستان یک وعده غذا هم ندارند

«مری آلن» رئیس برنامه جهانی غذا در امور افغانستان درباره بدتر شدن وضعیت اقتصادی مردم این کشور و بحران غذا هشدار داده است.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

«مری آلن» رئیس برنامه جهانی غذا در امور افغانستان در یک بیانیه اعلام کرد که این سازمان برای کمک و مقابله با گرسنگی در افغانستان به حمایت جهانی نیاز دارد.

به گفته وی، برنامه جهانی غذا تا کنون به ۲۰ میلیون نفر در افغانستان کمک کرده‌ است.

وی همچنین افزود ۶ میلیون نفر در افعانستان در آستانه گرسنگی هستند و نمی‌توانند یک بار در روز غذا بخورند.

آلن در ادامه سخنانش گفت: "تمرکز این نهاد برای کمک به گرسنگان است و برای کمک به آن‌ها تا پایان امسال به ۹۶۰ میلیون دلار نیاز دارد. برخی منابع در دسترس است و ۱۰۰ میلیون دلار برای کمک زمستانی به مناطق دورافتاده دریافت خواهیم کرد، اما هنوز کمبودهای زیادی داریم، کاری که قرار است انجام دهیم این است که بخش هایی را که با گرسنگی شدید مواجه هستند، در اولویت قرار دهیم، جایی که سوء تغذیه به یک معضل بزرگ تبدیل شده است. "

وی ابراز امیدواری کرده که منابع بیشتری برای کمک به مردم افغانستان به دست آورد.

این در حالی است که سازمان ملل پیش از این نیز از احتمال تشدید گرسنگی به ویژه در زمستان پیش‌رو هشدار داده بود.

https://irna.ir/xjKpRN

**روزنامه صهیونیست: تل‌آویو از جنگ ۳۳ روزه درس بگیرد/ آماده جنگ نیستیم

یک روزنامه چاپ تل‌آویو نوشت که رژیم صهیونیستی باید از جنگ سال ۲۰۰۶ میلادی علیه لبنان درس بگیرد و این رژیم آمادگی برای جنگ را ندارد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

روزنامه صهیونیستی «اسرائیل‌هیوم» در گزارشی نوشت: گرچه بیشتر اسرائیلی‌ها نگرانند که شروع ماه سپتامبر با اعتصاب معلمان همراه شود اما نگرانی دیگر این است که جنگ در مرزهای شمالی (فلسطین اشغالی با لبنان) شروع شود.

این روزنامه چاپ تل‌آویو، تهدیدات اخیرا حزب‌الله لبنان را از سال ۲۰۰۶ تاکنون بی‌سابقه ارزیابی کرد و درباره جدیت دبیرکل حزب‌الله لبنان نوشت: (سید حسن) نصرالله پهپادهایی را برای شناسایی موقعیت سکوهای اسرائیل (رژیم صهیونیستی) و کشتی‌های حاضر در میدان گازی کاریش به این منطقه فرستاد و ممکن است باز هم این کار را انجام دهد و حتی با راکت، آنها را هدف قرار دهد.

این روزنامه صهیونیستی با اشاره به اظهارات بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره آمادگی برای جنگ «چندروزه» با لبنان نوشت: عقل سلیم می‌گوید اسرائیل باید از جنگ سال ۲۰۰۶ درس بگیرد. اسرائیل اکنون برای جنگ آماده نیست.

«اسرائیل‌هیوم» تصریح کرد: کسانی که تصور می‌کنند جنگ چندروز بیشتر طول نخواهد کشید و طی آن، حزب‌الله شهرها و دارایی‌های راهبردی اسرائیل (رژیم صهیونیستی) را موشک‌باران می کند و در مقابل، اسرائیل نیز چند انبار تسلیحات را منفجر یا چند مقام را ترور می‌کند، خودشان را مسخره می‌کنند.

روزنامه «الدیار» لبنان امروز دوشنبه با انتشار ویدئویی که نشان دهنده رهگیری کشتی های ویژه استخراج گاز رژیم صهیونیستی در دریا توسط پهپاد و شلیک به آنها است، از هشدار جدید مقاومت لبنان به رژیم صهیونیستی با عنوان «چند روز دیگر بیشتر فرصت ندارید»، خبر داد.

این ویدئوی کوتاه ۲۲ ثانیه ای، پهپاد مسلحی را نشان می دهد که مختصات یک کشتی ویژه استخراج گاز را تعیین و سپس با یک فروند راکت به سمت آن شلیک می کند و در پایان ویدئو عبارت سرنوشت «شما در گرو چند روز است»، حک می شود.

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان اخیرا در مراسم اختتامیه جشن‌های چهلمین سالگرد تاسیس حزب‌الله، با تاکید بر ایجاد معادلات بازدارندگی برای حفاظت از سرزمین، مردم و ثروت لبنان گفت: آخرین دستاورد مقاومت در جنگ سال ۲۰۰۶، ورود مقاومت به بازگرداندن حقوق لبنان از نفت و گاز بود و آزادسازی باقی اراضی اشغالی لبنان، مسئولیت ملی است.

وی پیش از این نیز با ترسیم «معادله آرامش یا تنش» درباره تنش دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی تصریح کرد: اگر میانجی آمریکایی بیاید و آنچه را که لبنان می‌خواهد بدهد، ما به سمت آرامش می‌رویم و اگر آن چیزی را که دولت می‌خواهد ندهد، رو به درگیری می رویم.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: چشم ها به میانجی آمریکایی دوخته شده است.

https://irna.ir/xjKpRb

**آغاز عصر جدید روابط سیاسی کلمبیا- ونزوئلا با ورود سفیر کلمبیا به کاراکاس

روابط سیاسی و دیپلماتیک میان ونزوئلا و کلمبیا به عنوان دو کشور همسایه با میراث تاریخی مشترک، پس از سال‌ها سردی و اختلاف، با ورود سفیر جدید کلمبیا به کاراکاس از سر گرفته شد و با تقدیم استوارنامه به رئیس‌جمهوری ونزوئلا به صورت رسمی احیا می‌شود.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

روابط دیپلماتیک میان ونزوئلا و کلمبیا به عنوان دو کشور همسایه با میراث تاریخی مشترک، پس از سال‌ها سردی و اختلاف‌ها، امروز دوشنبه به صورت رسمی احیا می‌شود. با ورود «آرماندو بنِدِتی» سفیر دولت جدید کلمبیا به کاراکاس پایتخت ونزوئلا، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری این کشور استوارنامه وی را دریافت خواهد کرد.

آرماندو بندتی سناتور کلمبیایی به محض ورود به فرودگاه مایکِتیا کاراکاس، گفت‌وگو با مادورو به منظور برگزاری دیداری دو جانبه با «گوستاوو پترو» رئیس‌جمهوری جدید کلمبیا را از اولویت برنامه‌های خود دانست.

روابط کلمبیا و ونزوئلا به رغم مرز مشترک دو هزار و ۲۱۹ کیلومتری، از ۲۳ فوریه ۲۰۱۹ و به دنبال تشدید تنش‌ها میان دولت ایوان دوکه (رئیس‌جمهوری پیشین کلمبیا) و دولت مادورو و حمایت دولت کلمبیا از «خوان گوایدو» رهبر مخالفان، به دستور رئیس‌جمهوری ونزوئلا قطع شد. اقدامات کلمبیا به رهبری آمریکا علیه دولت قانونی ونزوئلا بدون هیچ نتیجه‌ای در طول این سه سال ادامه یافت اما آنچه اکنون شاهد هستیم اینکه دولت جو بایدن (رئیس‌جمهوری آمریکا) و دولت فعلی کلمبیا به ریاست جمهوری گوستاوو پترو، به ونزوئلا نزدیکتر شده‌اند.

گوستاوو پترو در جریان مبارزه‌های انتخاباتی خود گفت اینکه دو کشور با این میزان از منافع به یکدیگر آسیب برسانند، بی معنی است. رونق روابط اقتصادی به ویژه اقتصاد مرزی یکی از اولویت‌ها و ماموریت‌های اصلی سفیر کلمبیا در این کشور است.

بندتی به دنبال اعلام خبر اعطای مسئولیت سفارت کلمبیا در کاراکاس گفت: رئیس‌جمهوری گوستاوو پترو را زمانی که به ۱۰ میلیارد دلار رقم مبادله‌های تجاری (از طریق مرز ونزوئلا- کلمبیا) رسیدیم و زمانی که بیش از هشت میلیون کلمبیایی ساکن مرز از آن سود ببرند، شگفت‌زده خواهم کرد.

نیکلاس مادورو بعد از ظهر امروز به وقت محلی در محل کاخ میرافلورس مقر ریاست جمهوری ونزوئلا، میزبان سفیر جدید کلمبیا خواهد بود. دیداری که در آن گفت‌وگوها پیرامون مسائل مختلف از جمله سرنوشت شرکت کود «مونومِروس» که در گذشته متعلق به دو کشور بود و اکنون در وضعیت ورشکستگی است، انجام خواهد شد.

مادورو نیز به نوبه خود، «فلیکس پلاسنسیا» دیپلمات و سیاستمدار ونزوئلایی که ریاست دستگاه دیپلماسی، مسئولیت سفارت چین و وزارت گردشگری و تجارت خارجی ونزوئلا را تا پیش از این در کارنامه خود دارد، به عنوان سفیر جدید این کشور در بوگوتا منصوب کرده است.

بازسازی روابط تجاری یکی از وظایف اصلی بندتی است. مرز کلمبیا و ونزوئلا زمانی به شلوغ ترین مرز در منطقه آمریکای لاتین تبدیل شد و اوج تبادل های اقتصادی و تجاری از طریق این مرز در سال ۲۰۰۸ انجام شد. به این ترتیب، تغییر دولت در کلمبیا نشان‌دهنده مرحله جدیدی در روابط میان این دو کشور همسایه است. گسست کامل روابط از سال ۲۰۱۹ مناطق مرزی مشترک دو کشور را به محل حضور و زندگی گروه‌های مسلح غیر قانونی تبدیل کرد.

https://irna.ir/xjKpRh

**عراق: روزانه به ۶۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران نیاز داریم

وزارت برق عراق از نیاز روزانه خود به ۵۵ تا۶۰ میلیون متر مکعب گاز ایران برای تولید برق خبر داد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

«احمد موسی» سخنگوی وزارت برق عراق گفت که این کشور به ۵۵ تا ۶۰ میلیون متر مکعب گاز در روز برای خودکفایی نیروگاه‌های تولیدی خود نیاز دارد.

به گزارش شفق نیوز، سخنگوی وزارت برق عراق تأکید کرد که بغداد در این خصوص در حال مذاکره با تهران است.

وی افزود: این وزارتخانه توانسته بدهی به ایران را از طریق استقراض داخلی از بانک تجارت عراق پرداخت کند.. بنابراین واردات گاز از ایران به ۴۵ میلیون متر مکعب در روز رسید.

احمد موسی تصریح کرد، افزایش واردات گاز به تامین سوخت نیروگاه‌ها و افزایش ساعات دسترسی به برق کمک کرد.

سخنگوی وزارت برق عراق ماه گذشته نیز گفته بود که نیاز فعلی عراق ۵۰ الی ۵۵ میلیون متر مکعب گاز است و عراق به دنبال افزایش واردات گاز از ایران است و در همین راستا به دنبال گفت وگو با تهران برای افزایش واردات گاز هستیم.

برپایه این گزارش، عراق در ماه ژوئن ۱.۶ میلیارد دلار بدهی خود به ایران بابت واردات گاز را پرداخت کرد.

https://irna.ir/xjKpTd

**هشدار وزیر انرژی بلژیک؛ «زمستان‌های سخت» در انتظار اتحادیه اروپا

«تین ون دراستراتن» وزیر انرژی بلژیک گفت: بدون کنترل قیمت‌های گاز طبیعی، اتحادیه اروپا باید چندین «زمستان سخت» را تحمل کند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

تارنمای یورونیوز نوشت: این مقام بلژیکی در صفحه خود در توئیتر هشدار داد ۵ تا ۱۰ زمستان آینده در صورتی که کاری برای کنترل بهای گاز انجام نشود، بسیار سخت خواهد بود.

وی افزود: ما باید در سطح اتحادیه اقدامی بکار بندیم و در زمینه توقف افزایش قیمت گاز تلاش کنیم.

این مقام بلژیکی خواستار کنترل قیمت گاز در سطح اتحادیه اروپا شد و افزود زمان مذاکره به پایان رسیده، وقت تصمیم گیری فرارسیده است.

وزیر گفت کشورش نقش پیشتازی را در درخواست تعیین سقف قیمتی در سطح اروپا مطرح کرده و درباره این پیشنهاد خود با کمیسیون اروپا رایزنی کرده است.

به گفته این مقام بلژیکی، کنترل قیمت انرژی صورتحساب خانوارها را به میزان ۷۷۰ یورو در سال کاهش می دهد.

استراتن افزود: بازار انرژی اروپا شکست خورده و به اصلاحات فوری نیاز دارد. وضعیت کنونی دیگر برای بسیاری از خانواده ها و شرکت ها قابل تحمل نیست.

وی ادعا کرد که «آلمان» موضع بلژیک در مورد کنترل قیمت در سراسر اتحادیه اروپا را تایید می کند اگرچه برلین به طور علنی این را نگفته است.

یورو نیوز نوشت: حمایت از کنترل بهای گاز در اتحادیه اروپا افزایش یافته است. جنگ اوکراین هزینه های انرژی را افزایش داده است.

دولت‌ها در سراسر اروپا برای کاهش هزینه‌های انرژی در منازل اقداماتی را انجام داده‌اند و بسیاری از خانواده‌ها برای تامین هزینه‌های زندگی خود با مشکل مواجه هستند.

اقدامات متعددی برای مقابله با بحران هزینه های انرژی در اروپا پیشنهاد شده که شامل مالیات بر سود شرکت های انرژی، ارائه کمک های مالی به خانوارها و یارانه حمل و نقل عمومی است.

امسال افزایش هزینه های انرژی بسیاری از شرکت های بزرگ نفت وگاز را با کاهش بی سابقه سود مواجه کرده است.

خانوارها در بلژیک اکنون نسبت به میانگین پرداختی در اروپا بهای کمتری را برای گاز و برق پرداخت می کنند. بلغارستان، هلند و یونان بیشترین هزینه را پرداخت می کنند.

ژوئیه گذشته شرکت های آلمانی خواستار تعیین سقف قیمتی به منظور جلوگیری از آشوب های اجتماعی شدند.

آلمان که بشدت به گاز روسیه وابسته است به دنبال تامین گاز طبیعی در آستانه زمستان است که به نظر می رسد چالش آفرین خواهد بود.

رابرت هابک، وزیر اقتصاد و آب و هوای آلمان در بیانیه ای گفت؛ دولت در مسیر رسیدن به هدف خود برای افزایش ذخایر به ۸۵ درصد ظرفیت تا ماه اکتبر است.

https://irna.ir/xjKpSm
**روسیه: امنیت ماموریت آژانس در نیروگاه زاپوریژیا را تضمین می کنیم

یک مقام منصوب شده روسیه در شرق اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد مقام های مربوطه، امنیت ماموریت آتی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به نیروگاه هسته ای زاپوریژیا را تضمین می کنند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد که بازرسان این نهاد در هفته جاری از این نیروگاه که تحت کنترل روس هاست اما همچنان توسط نیروهای اوکراینی مدیریت می شود، بازدید می کنند.

مقام های تحت حمایت روسیه در این منطقه گفتند که اطلاعی از جزئیات ماموریت آژانس در اختیار ندارند.

روسیه و اوکراین اتهاماتی در مورد گلوله باران در مجاورت این نیروگاه را رد و بدل کرده اند، مساله ای که نگرانی از وقوع فاجعه ای اتمی را افزایش داده است.

در این میان، یوگنی بالیتسکی رئیس دولت مستقر روسیه در این منطقه با اعلام اینکه در مورد جزئیات ماموریت بازرسان آژانس اطلاعی در دست نیست، گفت که انتظار چندانی از موفقیت آمیز بودن این ماموریت ندارد، ضمن اینکه آژانس را نهادی تحت نفوذ ایالات متحده برشمرد.

وی افزود: در مورد ورود بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، ما انتظار نتایج بزرگی نداریم. ما درک می کنیم که آمریکایی ها همه نهادهای اروپایی را در کنترل خود دارند که تا حد زیادی صرفا در جهت منافع ایالات متحده است، اما به هر روی، ما امنیت این ماموریت را تضمین می کنیم.

تبادل اتهام ها بین کی یف و مسکو در مورد گلوله باران مجتمع این راکتور هسته ای که بزرگترین راکتور در اروپاست، نگرانی جامعه جهانی را به همراه داشته و درخواست تنش زدایی و غیرنظامی کردن منطقه مطرح شده است.

گروه هفت کشور برجسته صنعتی جهان روز دوشنبه از سفر بازرسان آژانس به این منطقه استقبال کردند و گفتند روسیه باید تلاش کند این نیروگاه را از شبکه برق اوکراین جدا کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده که بازرسانش خسارات فیزیکی به این نیروگاه را ارزیابی می کنند، شرایط فعالیت نیروهای کاری در این مکان را می سنجند و عملکرد سیستم های امنیتی و ایمنی را تعیین می کنند.

در همین حال، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین روز دوشنبه گفت که مسکو از ماموریت آتی بازرسان آژانس از نیروگاه زاپوریژِا استقبال می کند.

این دیپلمات ارشد روس تاکید کرد که روسیه کمک قابل توجهی به انجام شدن این سفر داشته است.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه با اشاره به قطعی برق در بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا هشدار داد: جهان در یک قدمی فاجعه هسته ای قرار دارد.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد پیشتر در نشست شورای امنیت سازمان ملل هشدار داده بود: وضعیت داخل و اطراف بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا به شدت نگران کننده است. شرایط در مرحله هشدار قرار دارد و هرگونه اقدامی که ممکن است ایمنی و امنیت این نیروگاه هسته ای را به خطر بیندازد، غیر قابل قبول است.

https://irna.ir/xjKpYH

**اتحادیه اروپا خواستار آزادی اسیر فلسطینی «خلیل عواوده» شد

اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت سلامتی «خلیل عواوده» اسیر فلسطینی اعتصاب کننده غذا، خواستار آزادی او شد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای تصاویر منتشر شده از اسیر خلیل عواوده پس از ۱۷۰ روز اعتصاب غذا را که در ا عتراض به بازداشت ادارای و بدون تفهیم اتهام او صورت گرفته است، «شوکه کننده» خواند و اعلام کرد که از مشاهده تصاویر هولناک این اسیر فلسطینی اعتصاب کننده غذا شوکه شده است.

اتحادیه اروپا افزود: اسیر خلیل عواوده بدون هرگونه اتهامی در بازداشت به سر می‌برد و اکنون وضعیت بسیار وخیمی دارد و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند و در صورتی که تفهیم اتهام نشود، باید سریعا آزاد شود.

به رغم اینکه آزادی «عواوده» جزو بندهای توافق آتش بس غزه بین مقاومت و رژیم صهیونیستی پس از درگیری‌های ۳ روزه اخیر بود، تا این لحظه طرف صهیونیستی حاضر به آزادی او نشده است.

عواوده عتصاب خود را در دوم ژوئیه گذشته از سرگرفت. وی بعد از ۱۱۱ روز از اعتصاب خود، بنا به وعده اشغالگران برای آزاد کردنش اعتصابش را تعلیق کرد اما آنها به وعده خود نه تنها عمل نکردند بلکه بار دیگر یک حکم بازداشت اداری چهار ماهه برای او صادر کردند، لذا او نیز از دوم ژوئیه اعتصاب خود را از سرگرفت و اکنون وارد ۱۷۰‌امین روز اعتصاب غذا شده است.

آزادی خلیل عواوده و بسام السعدی از رهبران جنبش جهاد اسلامی از شروط این جنبش برای برقراری آتش بس در غزه بود و رایزنی ها برای آزادی این دو اسیر فلسطینی از طریق طرف های میانجی ادامه دارد.

چندی پیش خبر رسید که هیاتی از طرف فرستاده سازمان ملل با شیخ السعدی دیدار کرده است. کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز با این دو اسیر ملاقاتی انجام داد تا زمینه آزادی آنها براساس شروط جهاد اسلامی در خصوص آتش بس فراهم شود.

توافق آتش بس میان رژیم صهیونیستی و جنبش جهاد اسلامی در ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه به وقت محلی (بامداد دوشنبه به وقت تهران) و با میانجیگری مصر اجرایی شد.

این آتش‌بس پس از آن بسته و اجرایی شد که ۵۸ شهرک صهیونیست نشین از داخل نوار غزه هدف حملات موشکی نیروهای مقاومت فلسطین قرار گرفتند.

بر اساس این توافق، مصر برای آزادی اسیر بسام السعدی در کوتاهترین زمان ممکن تلاش می‌کند و همچنین تلاش خود را به کار خواهد بست و متعهد خواهد شد که اسیر عواوده آزاد شود.

https://irna.ir/xjKpX۷

**مقتدی صدر: برای همیشه از صحنه سیاسی کناره گیری می‌کنم

مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق از کناره‌گیری خود از عرصه سیاسی این کشور خبر داد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

رهبر جریان صدر عراق امروز یکشنبه با انتشار بیانیه‌‎ای اعلام کرد که برای همیشه از عرصه سیاسی کناره گیری می‌کند.

وی در این بیانیه افزود: «من اعلام می کنم که دیگر در امور سیاسی دخالت نخواهم کرد و از اکنون به طور کامل از عرصه کناره‌گیری می‌کنم و همه دفاتر وابسته به خود جز مرقد و موزه و مؤسسه میراث خاندان صدر را می بندم».

https://irna.ir/xjKq۲h

**تقدیر پوتین از همکاری کشورهای اسلامی در حل‌وفصل مسائل جهانی

ولادیمیر پوتین امروز در پیامی از همکاری کشورهای اسلامی با روسیه در حل‌وفصل مسائل جهانی تقدیر کرد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

خبرگزاری تاس امروز به نقل از پیام رئیس جمهوری روسیه به شرکت‌کنندگان و مهمانان اجلاس جهانی جوانان در کازان عنوان کرد: کشورهای اسلامی شرکای سنتی مسکو در حل‌وفصل بیشتر مسائل منطقه‌ای و جهانی بوده‌اند.

پوتین با اشاره به آنکه شهر کازان روسیه از سوی سازمان همکاری اسلامی به عنوان شهر جوانان در سال ۲۰۲۲ شناخته شده، این اقدام را اثبات کننده روابط عالی مسکو با این سازمان دانست.

تاس افزود که کازان در حال حاضر میزبان پنجمین مجمع جهانی دیپلمات های جوان است. این همایش از شنبه این هفته (۵ شهریور) آغاز شده و تا فردا (۸ شهریور) ادامه خواهد داشت و وزیران جوانان و ورزش کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی نیز در آن حضور دارند.

https://irna.ir/xjKpNK

**تداوم حمایت آلمان از ‌کی‌یف/ شولتس: تسلیحات پیشرفته به اوکراین ارسال می‌کنیم

اولاف شولتس صدراعظم آلمان روز دوشنبه اعلام کرد، برلین دفاع از اوکراین را تا هر زمان که ادامه یابد، برعهده می گیرد و در هفته‌های پیشرو به کی‌یف تسلیحات پیشرفته ارسال می کند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

شولتس در جریان بازدید از پایتخت جمهوری چک گفت، جدای از ارسال سیستم دفاع هوایی پیشرفته، سیستم های راداری یا پهپاد به اوکراین، آلمان مسئولیت ویژه ای را در مورد افزایش ظرفیت های توپخانه ای و دفاع هوایی کی یف عهده دار می شود.

شولتس ضمن درخواست از ۲۷ کشور عضو اتحادیه برای حل و فصل اختلافات و یافتن راه‌حل‌های تازه، گفت که آلمان به حمایت از کی یف تا هر زمان که طول بکشد، ادامه می دهد.

صدراعظم آلمان بر تعهد کشورش به گسترش اتحادیه اروپا تاکید کرد و گفت که کشورهای غرب بالکان، اوکراین، مولداوی و در نهایت گرجستان نیز باید به این بلوک بپیوندند.

وی افزود: در این اتحادیه گسترده، اختلافات بین کشورهای عضو تا آنجا که به منافع سیاسی، نفوذ اقتصادی و سیستم های امنیت اجتماعی مربوط می شود، افزایش می‌یابد.

چندی پیش، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین از اولاف شولتس صدراعظم آلمان خواست از کی‌یف در مقابل مسکو حمایت بیشتری کند و کمتر نگران واکنش‌های روسیه باشد.

کی‌یف و متحدان غربی آن از آلمان، فرانسه و ایتالیا به اتهام تاخیر در حمایت از اوکراین در مبارزه با نیروهای روسیه در شرق این کشور انتقاد کرده و آن‌ها را به کندی در تحویل تسلیحات و یا مقدم دانستن رفاه خود در مقابل آزادی و امنیت اوکراین متهم کرده‌اند. شولتس، مانند همتایان فرانسوی و ایتالیایی خود این اتهامات را رد می‌کند.

https://irna.ir/xjKq۲v

**انگلیس جنگنده‌های خود را در فرودگاه‌های غیرنظامی مستقر می‌کند

گزارش یک نشریه انگلیسی نشان می‌دهد که لندن در میانه افزایش تنش با مسکو برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم جنگنده‌های خود را در فرودگاه‌های غیر نظامی مستقر می‌کند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

روزنامه دیلی اکسپرس گزارش داد که هدف این کار در امان ماندن عناصر نیروی واکنش سریع نیروی هوایی انگلیس در مقابل حملات مستقیم به پایگاه‌هایشان است.

بر اساس این گزارش، جنگنده‌های یوروفایتر تایفون در فرودگاه نظامی لاسیماوث در «مورای» از بخش شمالی انگلیس محافظت می‌کنند درحالیکه جنگنده‌های واقع در فرودگاه نیروی هوایی کانینگسبی در لینکلن‌شایر مراقب بخش جنوبی کشور هستند. هرچند دیگر جنگنده‌ها و هواپیماهای بزرگتر در مواقع "بحران قریب الوقوع" جابجایی خواهند داشت.

دیلی اکسپرس به یک تصمیم گیری حاکمیتی در ماه سپتامبر در مورد استقرار برخی از جنگنده‌های اشاره کرد و نوشت که جنگنده‌های تایفون و اف-۳۵ در نورفولک، لینکلن‌شایر و اسکاتلند به گروه‌های کوچکتر تقسیم شده و برای احتیاط در حواشی چند فرودگاه غیرنظامی که باندهای آنها قابلیت گنجایش جنگنده‌ها را داشته باشند، مستقر می‌شوند.

این اولین بار است که انگلیس از زمان اعلان جنگ به آلمان در سال ۱۹۳۹ قوای نیروی هوایی خود را در مناطق مختلف کشور پخش خواهد کرد.

در طرح نیروی هوایی انگلیس فرودگاه‌های منطقه‌ای با سوخت و تدارکات کافی تجهیز می‌شوند تا هواپیماهای نظامی قادر به سوختگیری بوده و بتوانند سریع به عملیات خود بازگردند.

https://irna.ir/xjKpZq

**پیش‌بینی کاهش رشد اقتصادی انگلیس/ رکود حتمی است

شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی "گلدمن ساکس" ضمن پیش‌بینی افول بیشتر رشد اقتصادی انگلیس اعلام کرد که این کشور در سه ماهه چهارم سال‌جاری میلادی وارد رکود می‌شود.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

کارشناسان شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی "گلدمن ساکس" پیش‌بینی‌های قبلی در خصوص رشد اقتصادی انگلیس را رد و اعلام کرد این شاخص خیلی بیشتر از آنچه که پیش از این اعلام شده، کاهش می یابد.

اقتصاددانان این شرکت مالی همچنین با اشاره به تاثیر تورم فزاینده بر درآمد خانوارها، اعلام کرده اند که رکود در این کشور اواخر سال جاری میلادی آغاز می شود.

اقتصاددانان این شرکت ضمن تاکید بر آغاز رکود در انگلیس همزمان با سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲، پیش بینی کرده اند که اقتصاد این کشور اروپایی در سال ۲۰۲۳ نیز ۰.۶ درصد کوچکتر می شود.

پیش بینی کاهش رشد اقتصادی انگلیس در حالی است که روز جمعه مسئولان این کشور اعلام کردند که قبوض انرژی بریتانیا از ماه اکتبر (مهرماه) ۸۰ درصد افزایش می یابد و به طور متوسط به سه هزار و ۵۴۹ پوند (چهار هزار و ۱۸۸ دلار) در سال می رسد که به گفته کارشناسان جدیدترین نمونه از بحران معیشت در این کشور عنوان شده است.

https://irna.ir/xjKpX۵

**کرملین: هدف ناتو از حضور در قطب شمال رویارویی با روسیه است

سخنگوی کاخ کرملین روز دوشنبه گفت: حضور روسیه در قطب شمال، تهدیدی برای هیچ کشوری به شمار نمی رود، اما هدف از حضور نیروهای ناتو در این منطقه، رویارویی با روسیه است.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

دمیتری پسکوف افزود: سخنان ینس استولتنبرگ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" در باره ضرورت گسترش حضور نیروهای این سازمان نظامی غربی در قطب شمال، نشانگر قصد آن برای ایجاد رویارویی در این منطقه است، اما همکاری های روسیه با دیگر کشورها در قطب شمال صرفا به منظور رشد و توسعه بیشتر آن است.

پسکوف، با تعبیر سخنان استولتنبرگ به عنوان قصد رویایی ناتو با روسیه و منافع این کشور در قطب، افزود که کشورش از منافع خود به صورت مناسب حفاظت و دفاع خواهد کرد. از دید مسکو، قطب شمال منطقه فعالیت های اقتصادی و ضمانت کننده امنیت روسیه و حوزه ای به شمار می رود که منافع حیاتی و بسیار مهم این کشور در آن قرار دارد.

دبیرکل ناتو به تازگی گفته بود که نیروهای سازمان او باید حضور نیرومندی در قطب شمال داشته باشد و توانایی ها و امکانات روسیه را در این منطقه، چالشی راهبردی برای ناتو دانسته بود.

"ودانت پتل" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به تازگی اعلام کرد که به زودی سفیر و نماینده ویژه خود در امور کشورهای حوزه قطب شمال را تعیین و معرفی می کند، اقدامی که بسیاری از آن به عنوان بحران سازی جدید آمریکا در عصر جنگ سرد برای تسلط بیشتر بر قطب شمال رو به گرما یاد می کنند. سفیر و نماینده ویژه آمریکا در قطب شمال با نمایندگان و سفرای ۷ کشور دیگر از جمله کانادا، نروژ، دانمارک، فنلاند، ایسلند، سوئد و روسیه که حق سرزمینی در قطب شمال دارند، درباره منابع طبیعی، امور اکتشافی و نظامی و همچنین مسایل مرتبط با تغییرات آب و هوایی رایزنی خواهد کرد.

بنا به گزارش ها، این سفیر جدید که باید از مجلس سنا رای اعتماد بگیرد، جایگزین "جیم دیهارت" خواهد شد که تاکنون به عنوان دیپلمات هماهنگ‌کننده امور قطب در وزارت خارجه آمریکا فعالیت می‌کرد.

شواهد نشان می دهد دولت آمریکا در ادامه دست اندازی به منابع حیاتی جهان، این بار به این منطقه نیز چشم دوخته است، چون "آنتونی بلینکن" وزیر خارجه آمریکا نیز به تازگی برقراری صلح و ثبات قطب شمال را "حیاتی‌ترین اولویت راهبردی" کشورش خواند و اعلام کرد کشورش در کنار تشکیلات بومیان سرزمین های شمالی به زودی نام این نماینده ویژه را که از آن به عنوان «سفیر آزاد» هم یاد شده به سنای آمریکا معرفی می کند.

برخی کارشناسان معتقدند که این تصمیم وزارت خارجه آمریکا که با آلاسکا به قطب وصل است، پس از آن اعلام می شود که رسانه های غربی مدعی شدند که روسیه تحرکات نظامی خود را در قطب شمال گسترش داده و چین هم ایستگاه‌های تحقیقاتی اکتشافی در آنجا تاسیس کرده است. اما واقعیت ها چیز دیگر را نشان می دهند، چون در سال های اخیر رقابت های اقتصادی و سیاسی بر سر منابع حیاتی به قدری شدت یافته که به موج تازه‌ای از استخراج منابع زیر زمینی منتهی شده و حتی این اقدامات استخراجی در گوشه و کنار کره زمین و به‌ طور روزافزونی در قطب شمال نیز آغاز شده و به محیط خارج از کره زمین، یعنی فضا و سیاره ای دیگر نیز رسیده است.

در علم جغرافی قطب شمال به انتهای شمالی محوری گفته می‌شود که زمین به دور آن می‌چرخد و در اقیانوس منجمد شمالی واقع شده‌ است. این نقطه در فاصله ۷۲۵ کیلومتری شمال جزیره بزرگ گرینلند قرار دارد. قطب شمال هم اکنون تحت نظارت سازمانی بین‌المللی است و جزو قلمرو هیچ کشوری محسوب نمی‌شود.

https://irna.ir/xjKq۳H

**کسبه بلخ موظف به حضور در نماز جماعت و زنان موظف به استفاده از روبنده شدند

براساس اعلام تازه وزارت امر به معروف و نهی از منکر افغانستان که از سوی نمایندگی این وزارت در بلخ منتشر شده است، تمامی مردم باید در وقت نماز، کسب و کار خود را تعطیل کرده و نماز جماعت به جا بیاورند. این دستورالعمل جدید همچنین زنان را ملزم می کند که با حجاب کامل همراه با روبنده از خانه خارج شوند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

امروز دوشنبه اطلاعیه وزارت امر به معروف و نهی از منکر، دریافت و استماع شکایات امارت اسلامی از سوی نیروهای امنیتی در ولایت بلخ با حضور رئیس امر به معروف و نهی از منکر، حج و اوقاف، امامان مساجد و کلانتری های سیار شهر مزار شریف برای کسبه، کارگران، رانندگان تکسی و بازاریان ارائه شد.
در این اعلامیه آمده است که تمام امامان مساجد و ماموران عبور و مرور مکلف اند در شهر و منطقه شان برای عموم مردم اطلاع رسانی کنند که زنان بدون رعایت حجاب کامل همراه با روبنده اجازه گشت و گذار در بیرون از خانه، شهر و بازار را ندارند؛ در غیر این صورت روحانی مسجد و کلانتری ناحیه مکلف اند آدرس کامل زن بی حجاب را به ریاست امر به معروف و نهی از منکر ارائه دهند.
در بخش دوم این بیانیه آمده است که صاحبان فروشگاه ها مکلف اند که همانند یک مسلمان اجازه ورود به زنان بی حجاب نداده و به آنها جنس نفروشند.
در ادامه این اطلاعیه به همه دکان‌ها، کسبه و مدیران بازارها تذکر داده شده که در اوقات نمازهای یومیه کارهایشان را متوقف کرده و نماز خود را به جماعت ادا کنند.
در بند آخر این اطلاعیه ذکر شده است که امامان مساجد، ماموران رفت و آمد و مسئولان فروشگاه ها وظیفه دارند که لیست افراد بی نماز را بعد از ترتیب به اداره امر به معروف و نهی از منکر ارسال کنند.
مسئولین محلی امارت اسلامی در این جلسه، مردم را به نماز خواندن با حضور قلب مانند حضرت علی(ع) توصیه کرده و زنان را به رعایت حجاب و الگوبرداری از حضرت فاطمه زهرا(س) فراخوانده و اظهار داشتند در بین مردم از ترویج «اسلام امریکایی» جلوگیری کرده و روی آوردن به اسلام ناب محمدی(ص) را تشویق کنند.
اقدامات عملی برای اجرای این موارد وزارت امر به معروف و نهی از منکر در شهر مزار شریف از امروز آغاز شده و متولیان امرشروع به فعالیت می کنند.

https://irna.ir/xjKqtY

**سفیر چین در تهران: پکن بدنبال گزینه نظامی برای حل مسئله تایوان نیست

سفیر جمهوری خلق چین در تهران با تاکید بر اینکه ارتش این کشور مسئولیت دارد تا به هر شکل ممکن از سیاست چین واحد حفاظت کند، درعین حال گفت که پکن بدنبال گزینه نظامی برای حل مسئله تایوان نیست.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

چانگ هوآ روز دوشنبه در جریان بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی، به خبرنگار اخبار خارجی ایرنا در خصوص سفر اخیر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان و این که آیا ارتش چین حاضر است سیاست چین واحد را در قبال تایوان اعمال کند، تاکید کرد: دولت چین بدنبال حل و فصل صلح آمیز مسئله تایوان است . ۲۵ میلیون چینی در تایوان زندگی می کنند و دولت پکن در پی بازگشت صلح آمیز تایوان به سرزمین چین است و به دنبال استفاده از گزینه نظامی برای حل این مسئله نیست.

وی تصریح کرد: نیروی ارتش چین مسئولیتش این است که به هر شکل ممکن از چین واحد حفاظت کند.

چانگ هوآ با بیان اینکه تایوان در طول تاریخی، بخشی از چین بوده و هست، گفت: در سال ۱۹۷۰ هم سازمان ملل هم تصویب کرد که در جهان، تنها یک چین وجود دارد .

وی افزود: درسال ۱۹۷۹ هم چین و آمریکا روابط دیپلماتیک خود را ایجاد کردند و یک اصل مهم برای ایجاد این روابط دیپلماتیک این است که آمریکا باید اصل چین واحد را محترم بشمارد.

این دیپلمات چینی تاکید کرد که سفرخانم پلوسی به تایوان قویا نقض این اصل مهم در روابط دیپلماتیک چین و آمریکا و نیز نقض صریح اصل چین واحد محسوب می شود .

چانگ هوآ گفت: دولت چین به شدت سفر پلوسی به تایوان را محکوم کرد و نیروهای ارتش چین هم در منطقه اطراف تایوان اقدام به برگزاری یک رزمایش گسترده کردند.

سفیر چین در تهران تاکید کرد: منطقه تایوان، بخشی از چین است و این یک اصل و واقعیت تغییرناپذیر است. هر گونه تصمیم گیری درباره سرنوشت تایوان ، یک مسئله داخلی برای چین است و آمریکا حق ندارد در باره امور داخلی چین تصمیم بگیرد.

https://irna.ir/xjKqvD

**وعده سوئد به تقویت حمایت نظامی از اوکراین

مگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد روز دوشنبه نسبت به ارسال بسته کمکی جدید به اوکراین وعده داد.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

وی در جریان کنفرانس مطبوعاتی با دمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین در استکهلم گفت: سوئد به حمایت از اوکراین و دوستی نزدیک با این کشور ادامه می دهد.

این بسته کمکی شامل کمک های نظامی به ارزش ۵۰۰ میلیون کرون سوئد (۴۶.۸ میلیون دلار) و همچنین همین میزان کمک برای بازسازی اوکراین است.

آن لینده وزیر امور خارجه سوئد نیز که در این کنفرانس خبری حضور داشت، گفت: ما نمی دانیم جنگ روسیه تا چه مدت ادامه می یابد، اما سوئد آماده ارائه حمایت طولانی مدت به اوکراین است.

وزیر امور خارجه اوکراین از سفرش به استکهلم برای تشکر از مقام های سوئدی به خاطر کمک هایشان به کی یف از زمان حمله روسیه به اوکراین استفاده کرد، اما در عین حال این سفر را با هدف درخواست برای حمایت مستمر از کشورش به انجام رساند. کولبا گفت تا زمانی که جنگ ادامه دارد، ما خواستار تسلیحات بیشتر هستیم.

تعهد سوئد به اوکراین در شرایطی داده شد که گزارش ها از کند شدن روند حمایت نظامی قدرت های اصلی اروپایی همچون آلمان و فرانسه از کی یف در ماه های اخیر حکایت دارد، در حالی که اوکراین خود را برای ضد حمله آماده می کند.

سوئد به عنوان یکی از سرسخت ترین مخالفان جنگ اوکراین، کمک‌های نظامی بیشتری از جمله موشک‌های ضد تانک در اختیار کی‌یف قرار داده است.

سوئد در ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۰) اعلام کرد که تجهیزات نظامی از جمله ۵ هزار تسلیحات ضد تانک، کلاه ایمنی و جلیقه ضد گلوله برای اوکراین ارسال می‌کند و در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) نیز خبر از ارسال ۵ هزار تسلیحات ضد تانک دیگر داد.

https://irna.ir/xjKqtZ

**مهاجر فراهی: غرب در حال جنگ رسانه‌ای با افغانستان است

حیات‌الله مهاجر فراهی معاون جدید وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت، غرب در حال جنگ رسانه‌ای با این کشور است و تصویری نادرست از افغانستان برای جهانیان مخابره می‌کند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

« حیات الله مهاجر فراهی » مسئول جدید وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در بازدید از خبرگزاری دولتی باختر گفت: آمریکا و دوستانش از یک سو در جنگ افغانستان شکست تاریخی و شرم آور را متحمل شدند، از سوی دیگر همچنان با تمام توان در حال جنگ مطبوعاتی و فرهنگی در کشور هستند.

وی افزود: غرب از طریق رسانه برای جهانیان از افغانستان تصویر اشتباهی ارائه می‌کند.

مهاجر فراهی با اشاره به ارزش و اهمیت رسانه، خاطرنشان کرد: در دنیای امروز رسانه‌ها می توانند دولت‌ها را بسازند یا تخریب کنند.

او در ادامه سخنانش تاکید کرد در ۲۰ سال گذشته ریاست پخش وزارت اطلاعات و فرهنگ به ویژه خبرگزاری باختر در وضعیت غیرفعالی بوده و تلاش ها برای تضعیف این اداره صورت می گرفت.

«حیات الله مهاجر فراهی » وعده داد با در نظر گرفتن اصول مجازات و پاداش از هیچ تلاشی برای اعطای تمامی حقوق کارگران نمایندگی باختر دریغ نخواهد کرد.

https://irna.ir/xjKqtJ

**یک گروهک داعشی در لبنان دستگیر شدند

نیروهای امنیتی لبنان موفق به دستگیری یک گروهک وابسته به داعش شدند که قبلا در یکی از روستاهای مرزی در جنوب سوریه در صفوف این گروه تروریستی می جنگیدند.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

پایگاه خبری « لبنان ۲۴ » امروز دوشنبه از دستگیری این گروهک وابسته به داعش خبر داد و افزود: نیروهای اداره کل امنیت کشور در « نبطیه – دفتر بنت جبیل » یک گروهک وابسته به داعش را که پیشتر در سوریه جنگیده و به صورت غیرقانونی به لبنان نقل مکان کردند، دستگیر کردند.

بر اساس این گزارش، این گروه وابسته به داعش در یکی از روستاهای مرزی در جنوب لبنان ساکن شده بود و منطقه را زیر نظر داشت.

به نوشته « لبنان ۲۴ » این گروهک تروریستی با هدف تامین مالی، شبکه‌ای را برای توزیع ارزهای تقلبی و مواد مخدر راه اندازی و مدیریت می‌کرد که تحقیقات برای کشف سایر افراد مرتبط با این گروهک و اهداف آنها توسط مراجع ذی‌صلاح قضایی ادامه دارد.

https://irna.ir/xjKqvH

**کی یف: عملیات پدافندی جنوب اوکراین آغاز شد

فرماندهی جنوبی ارتش اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد که عملیات پدافندی نیروهای این کشور علیه روسیه در جنوب اوکراین که از مدت ها پیش انتظار می رفت، بالاخره آغاز شده است.

از حضور ایران در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای تا نزدیک شدن به توافق هسته ای

شبکه رسانه ای همگانی اوکراین "ساسپیلنه" به نقل از "ناتالیا هومنیوک" سخنگوی ستاد فرماندهی جنوبی ارتش اوکراین اعلان کرد که اقدامات تهاجمی در راستاها و جبهه های گوناگون شامل منطقه خرسون آغاز شده است.

کی یف از ۲ ماه پیش از یک عملیات برنامه ریزی شده پدافندی در مناطق جنوبی اوکراین سخن می گفت که از هنگام آغاز جنگ در ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) به تصرف نیروهای روسیه درآمده است.

هومنیوک ادعا کرد که حملات اخیر نیروهای اوکراین به مسیرهای پشتیبانی و راه های تدارکاتی روسیه در جنوب اوکراین، بی شک دشمن را ضعیف کرده، به گونه ای که تنها در هفت روز گذشته بیش از ۱۰ زاغه و انبار مهمات آن هدف قرار گرفته است.

هر چند او با این عبارت که "هر عملیات نظامی مستلزم سکوت است" از ارایه جزئیات بیشتر در این باره خودداری و تنها به این نکته بسنده کرد که نیروهای روسیه در جنوب بسیار نیرومند هستند و فرصتی طولانی برای تقویت مواضع و تحکیم پایگاه های خود در اختیار داشته اند.

اولاف شولتس صدراعظم آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که برلین دفاع از اوکراین را تا هر زمان که لازم باشد، برعهده می گیرد و در هفته‌های پیش رو تسلیحات پیشرفته برای این کشور ارسال می کند.

وی افزود: آلمان جدا از ارسال سامانه های پیشرفته دفاع هوایی، سامانه های راداری یا پهپاد به اوکراین،مسئولیت ویژه ای در مورد افزایش توانایی های توپخانه ای و دفاع هوایی کی یف عهده دار می شود.

صدراعظم آلمان بر تعهد کشورش به گسترش اتحادیه اروپا تاکید کرد و گفت که کشورهای غرب بالکان، اوکراین، مولداوی و در نهایت گرجستان نیز باید به این بلوک بپیوندند. در این اتحادیه گسترده، اختلافات بین کشورهای عضو تا آنجا که به منافع سیاسی، نفوذ اقتصادی و سیستم های امنیت اجتماعی مربوط می شود، افزایش می‌یابد.

چندی پیش، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین از اولاف شولتس صدراعظم آلمان خواست از کی‌یف در مقابل مسکو حمایت بیشتری کند و کمتر نگران واکنش‌های روسیه باشد.

کی‌یف و متحدان غربی آن از آلمان، فرانسه و ایتالیا به اتهام تاخیر در حمایت از اوکراین در مبارزه با نیروهای روسیه در شرق این کشور انتقاد کرده و آن‌ها را به کندی در تحویل تسلیحات و یا مقدم دانستن رفاه خود در مقابل آزادی و امنیت اوکراین متهم کرده‌اند. شولتس، مانند همتایان فرانسوی و ایتالیایی خود این اتهامات را رد می‌کند.

https://irna.ir/xjKqv۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.