صبر امریکا در برابر نتانیاهو تمام خواهد شد؟

اقدامات نتانیاهو در کشتار غیرنظامیان فلسطینی خشم جمهوری‌خواهان را نیز به دنبال داشته است. آژانس‌های اطلاعاتی امریکا پیش‌بینی‌های خطرناکی برای آینده سیاسی نتانیاهو و پیش‌بینی رفتار حماس در فردای جنگ غزه دارند که اعضای کنگره را نگران کرده است. گزارش خبرآنلاین را بخوانید.

صبر امریکا در برابر نتانیاهو تمام خواهد شد؟

رسول سلیمی: گفته می‌شود بسیاری از دموکرات‌ها از بنیامین نتانیاهو نفرت دارند. اما باتوجه‌به اینکه کمپین نظامی اسرائیل برای نابودی حماس فاجعه انسانی ایجاد کرده و ده‌ها هزار غیرنظامی کشته شده‌اند، رهبران دموکرات به دنبال پایان‌دادن به زندگی سیاسی نتانیاهو هستند.

در همین راستا کاملا هریس، معاون بایدن، اخیراً میزبان رقیب سیاسی اصلی نتانیاهو، بنی گانتز، در کاخ سفید بود که نشان‌دهنده ناامیدی دولت امریکا از نخست‌وزیر اسرائیل است. اما اقدامی که همچون بنزینی بر آتش دموکرات‌ها بود اظهارات رهبر جمهوری‌خواه سنا در روز پنجشنبه بود. چاک شومر، رهبر اکثریت سنا و یکی از سرسخت‌ترین مدافعان اسرائیل در واشنگتن، گفت زمان آن است که اسرائیلی‌ها به نتانیاهو رای دهند.

شومر، بالاترین مقام یهودی در ایالات متحده، در سخنرانی در مجلس سنا گفته بود: “من معتقدم که انتخابات جدید تنها راه برای اجازه‌دادن به یک فرایند تصمیم‌گیری سالم و باز در مورد آینده اسرائیل است. ” او گفت «نتانیاهو با اجازه‌دادن به بقای سیاسی خود بر منافع اسرائیل، راه خود را گم‌کرده است» سخنرانی شومر که دموکرات‌ها را شوکه کرده بود به عصبانیت آنها دامن زد. اگرچه سخنرانی شومر نقطه عطفی در خشم دموکرات‌ها از نخست‌وزیر اسرائیل بود که منجر به نمایش رفتاری غیرمعمول از سوی یک قانون‌گذار ارشد امریکایی شده بود که خواستار برکناری رهبر یک کشور متحد در میان جنگ مورد حمایت ایالات متحده شد. کارشناسان روابط بین‌الملل معتقدند کنگره همیشه سنگر سنتی حمایت از اسرائیل بوده؛ اما حالا رفتاری رادیکال‌تر از دولت بایدن دارد که از دارید که از نتانیاهو عصبانی است.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا

دیدگاهتان را بنویسید